پرش به محتوا
سالن فویو

سالن فویو ؛ آرایشگاهی که می تواند یک اثر هنری باشد

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : سالن فویو (FUYU Salon) یکی از قدیمی ترین آرایشگاه های هیروشیما (Hiroshima) در کشور ژاپن (Japan) به شمار می آید. در اوایل سال 2021 میلادی، مدیر این آرایشگاه تصمیم گرفت محیط کار خود را بازطراحی نماید. به همین دلیل، به تیمی از معماران کمپانی معماری FATHOM مراجعه کرد. او می خواست که محل کارش آشیانه ای برای فرار از زندگی روزمره باشد. این آرایشگر خلاق و خوش فکر، علاقه داشت رویکردی متفاوت به زندگی را به مشتریان خود هدیه دهد. اینگونه بود که تیم معماران FATHOM کار نوسازی و بازطراحی این آرایشگاه 33 متر مربعی را آغاز کردند. در ادامه ی مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های طراحی سالن فویو آشنا کنیم. پس لطفا در این سفر هیجان انگیز به قلب ژاپن، با ما همراه باشید.

سالن فویو

سالن فویو
سالن فویو

تیم معماران FATHOM تصمیم گرفتند که سالن فویو را به عنوان یک اثر هنری بیارایند. حتی جالب است بدانید که مبلمان سالن را نیز با همین دیدگاه طراحی و انتخاب کردند. به زبان ساده تر، آن ها می خواستند که مبلمان آرایشگاه، کاملا کارآمد و عملکردی باشد. اما در کنار این ویژگی، مفهوم هنر و اثر هنری را نیز برای مشتریان به نمایش بگذارد. بیایید یک بار دیگر به تصاویر منتشر شده از سالن، با دقت نگاه کنیم. فضاهای داخلی فویو هم کاملا عملکردی هستند و هم می توانند به سادگی از عملکرد خود فاصله بگیرند. اینجا هم یک واحد تجاری محبوب و قدیمی است و هم به عنوان یک اثر هنری نوظهور خودنمایی می کند.

سالن فویو

سالن فویو
نمایی از سالن فویو

بیایید کمی هم از جزئیات طراحی این فضای منحصر به فرد سخن بگوییم. پیشخوان پذیرش و نیمکت های انتظار سالن فویو، طرحی L مانند دارند. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که گویی خطی واحد هستند بر صفحه ای به شکل مستطیل. البته مستطیی که هیچ کم و کاست یا عیب و نقصی ندارد! مثل هر آرایشگاه دیگری، سالن فویو هم آیینه های متعددی را در خود جای داده است. اما شیوه ی جانمایی آیینه های این سالن اندکی متفاوت است. آن ها می توانند فاصله ی ورودی تا دیوار انتهایی را به طرز مبهم و رازآلودی غیر قابل شمارش جلوه دهند. به این ترتیب، مشتریان فضای سالن را بسیار بزرگتر از آنچه که هست، تصور خواهند کرد. از سوی دیگر، استفاده از صفحات حصیری در گوشه و کنار آرایشگاه، به فضا احساس وسعت و طراوات خاصی بخشیده است.

سالن فویو

سالن فویو
طراحی داخلی سالن فویو

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *