پرش به محتوا
خانه اچ دی

خانه اچ دی ؛ آشیانه ی امن سه نسل از اعضای یک خانواده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه اچ دی (HD House) در یکی از مناطق شمالی پکن (Beijing)، پایتخت کشور چین (China) ساخته شده است. این واحد مسکونی، 600 متر مربع مساحت دارد و 4 طبقه را شامل می شود. کار طراحی و اجرای خانه اچ دی بر عهده ی تیمی از معماران استودیوی معماری MDDM بود. آن ها این پروژه ی جذاب و تماشایی را در اواسط سال 2021 میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه ی مطلب، تلاش خواهیم کرد که مهم ترین ویژگی های زبان معماری خانه اچ دی را با شما در میان بگذاریم. پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

خانه اچ دی

خانه اچ دی
پروژه اچ دی

خانه اچ دی می تواند با آغوش باز از سه نسل یک خانواده حمایت و پشتیبانی کند. پلان این پروژه به صورت باز و آزاد طراحی شده است و عملکردهای متنوعی را در خود جای داده است. از فضاهای مشترک و خانوادگی گرفته تا فضاهای خصوصی و دنج!

خانه اچ دی

خانه اچ دی
فضاهای داخلی اچ دی

سازماندهی فضایی خانه اچ دی به صورتی خاص انجام شده است. به عنوان نمونه، شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در طبقه ی اول این عمارت 600 متر مربعی بزرگترین اعضای خانواده یعنی پدر بزرگ و مادربزرگ ساکن شده اند. طبقات بالاتر هم به ترتیب، در اختیار جوان ترها قرار گرفته است. از سوی دیگر، تیم معماران MDDM تلاش کردند که مبلمان این خانه را براساس نیازهای هر کدام از استفاده کنندگان طراحی کنند. یعنی مبلمان خانه اچ دی از تنوع کارکردی و بصری خوبی برخوردار هستند.

خانه اچ دی

جالب است بدانید که طبقه ی سوم خانه اچ دی در انحصار والدین است؛ یعنی نسل دوم خانواده! از سوی دیگر زیرزمین این واحد مسکونی به یک باغ سبز و پرطراوت دسترسی دارد. علاوه بر این، بد نیست بدانید که این باغ می تواند شما را به قسمت مشترک خانه ببرد. یعنی به جایی که یک آشپزخانه، یک اتاق غذاخوری و یک فضای تفریحی جانمایی شده است.

خانه اچ دی
پلان

در پالت متریال پروژه طراحی و اجرای خانه اچ دی دو عنصر، نقش های اصلی را برعهده دارند. یکی از دو عنصر، متریال چوب، آن هم از نوع توس است. عنصر دیگر، فلز می باشد. مثلا از فلز در طراحی و ساخت برخی از مبلمان، به ویژه راه پله ی خانه بهره گرفته شده است. تیم معماران MDDM در کنار این دو عنصر از رنگ سبز نیز برای جان بخشیدن به فضاهای داخلی استفاده کردند.

خانه اچ دی
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *