پرش به محتوا
آرشیو تاریخی کلن

آرشیو تاریخی کلن ؛ فضایی دعوت کننده برای تحقیق و تبادل نظر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ساختمان آرشیو تاریخی کلن، در سال 2021 میلادی و در سه طبقه ساخته شده است. در این زیارتگاه بدون روزنه، اسناد تاریخی شهر، به مثابه یک گنج، نگهداری می شوند. مسئولیت طراحی و اجرای این ساختمان تاریخی – فرهنگی، بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Waechter + Waechter بود. آن ها در ساختمان این موزه، جز اتاق های بایگانی، فضاهای کارگاهی، آزمایشگاهی، کار، کتابخوانی و حتی فضاهای عمومی را نیز جای داده اند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را به تماشای گوشه و کنار ساختمان آرشیو تاریخی کلن در کشور آلمان (Germany) ببریم. پس لطفاً تا انتهای این سفر کوتاه، با ما همراه باشید.

آرشیو تاریخی کلن

آرشیو تاریخی کلن
آرشیو تاریخی کلن

 

نگاهی به ساختار کلی ساختمان آرشیو تاریخی کلن

اجازه بدهید که شما را با ساختار ساختمان آرشیو تاریخی کلن آشنا کنیم. یکی از اصلی ترین عناصر جانمایی شده در فضاهای خارجی ساختمان، یک میدان قیفی شکل است. این میدان می تواند بازدیدکنندگان از موزه تاریخی شهر کلن را به سوی فضاهای داخلی هدایت کند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که به محض ورود به سرسرای موزه، با یک فضای نمایشگاهی مواجه خواهید شد. کمی آن سو تر از نمایشگاه تاریخی کلن نیز اتاق های مطالعه جای گرفته اند. هر چند لازم است اشاره کنیم که این فضاهای مطالعه، در تمامی طبقات ساختمان تکرار شده اند.

آرشیو تاریخی کلن

آرشیو تاریخی کلن
فضاهای تاریخی آرشیو تاریخی شهر کلن

آرشیو تاریخی کلن

 

مروری بر مهم ترین ویژگی های موزه تاریخی کلن

یکی از جذاب ترین ویژگی های پروژه طراحی ساختمان آرشیو تاریخی کلن، استفاده ی تیم معماران از اصل توالی فضایی است. تقریبا می توان ادعا کرد که اتاق های به هم پیوسته ی این موزه تاریخی در توالی ای منحصر به فرد و جذاب قرار دارند. از نمایشگاه که بگذرید، اتاق های مطالعه، سالن های سخنرانی، آزمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی، یکی پس از دیگری بر سر راهتان سبز خواهند شد. از سوی دیگر، استفاده ی هوشمندانه از متریال چوب، آن هم چوب صنوبر، گرما، صمیمیت و آرامش دلچسبی را به فضاهای د اخلی بخشیده است.

آرشیو تاریخی کلن

آرشیو تاریخی کلن
نمایی از موزه تاریخی شهر کلن

اما آنچه که نباید از قلم بیفتد، شیوه ی خاص نورپردازی و میزان بهره مندی فضاهای داخلی ساختمان موزه از نور طبیعی است. در واقع، چون نیک بنگرید در خواهید یافت که نور و سایه، ایفاگران نقش اصلی نمایش روشنایی این ساختمان تاریخی هستند. به علاوه، چیدمان فشرده ی فضاهای داخلی امکان بهره برداری حداکثری از فضاهای باز و آزاد را فراهم نموده است. اینجا نه فقط یک گنجینه ی تاریخی، که فضایی آرام و دعوت کننده به شمار می آید. این موزه، شهروندان کلن را به تحقیق و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف دعوت می کند.

آرشیو تاریخی کلن

آرشیو تاریخی کلن
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.