پرش به محتوا
خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova ؛ عضوی نو بر پیکر روستایی کهن

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Hiža Mišljenova در روستایی به نام پوهواچ واقع در کشور بوسنی و هرزگوین (BOSNIA AND HERZEGOVINA) ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که ساکنین این روستا با همدیگر روابطی گرم، صمیمانه و بسیار تنگاتنگ دارند. آن ها به زنده نگاه داشتن سنت های بوسنیایی اهمیت زیادی می دهند. به خاطر همین هم، تلاش می کنند که خانه های خود را بر اساس اصول معماری بومی بوسنی طراحی نمایند. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های زبان معماری خانه Hiža Mišljenova! امیدواریم که شما هم با ما همراه باشید.

خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova
خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova

 

آشنایی با ساختار و ریشه های خانه Hiža Mišljenova

این خانه چیزی در حدود 130 مترمربع مساحت دارد. مسئولیت طراحی و اجرای آن هم بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Entasis بوده است. این معماران، Hiža Mišljenova را در اواسط سال 2021 میلادی به بهره برداری رساندند.

اما نکته ی جذاب این ماجرا، مرحله ی تخریب خانه ی قدیمی و تولد خانه ی جدید بود. خانه ای که در سایت پروژه Hiža Mišljenova به چشم می خورد، قدیمی و بسیار کوچک بود. به همین دلیل، تیم معماران، آن را به تمامی تخریب کردند.

خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova
نمایی از فضاهای داخلی Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova

 

مهم ترین سرفصل های زبان معماری خانه Hiža Mišljenova

اما پیش از شروع تخریب خانه ی قدیمی، یکی از مهم ترین مراحل کار به سرانجام رسید. می پرسید آن مرحله چه بود؟ تیم معماران، کار تجزیه و تحلیل زبان معماری سنتی و قدیمی ساختمان را پیش از تخریبا آن، به پایان بردند. به این ترتیب، همزمان با از بین بردن آثار خانه ی قدیمی، طرح خانه ی جدید، براساس آنچه که تاریخ معماری پوهواچ انتظار دارد، ریخته شد. البته، لازم است اشاره کنیم که زیر زمین سنگی خانه، نه تنها تخریب نشد که دوباره و در همان نقش به خانه ی جدید هم اضافه گشت. به علاوه، تقریباً تمامی آجرهای دیوارها نیز حفظ شدند و در ساخت و ساز جدید، دوباره مورد استفاده قرار گرفتند. لنگه پنجره ها و درها نیز از جمله ی عناصری هستند که از خطر مرگ و نابودی نجات یافتند.

خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova
طراحی داخلی Hiža Mišljenova

 

سازماندهی فضایی خانه Hiža Mišljenova

حالا دیگر به محض ورود به این خانه، با آشپزخانه مواجه خواهیم شد. کمی آن سوتر، اتاق نشیمن جای دارد. پله هایی نیز در طبقه ی همکف جانمایی شده اند. آن پله ها می توانند ساکنین خانه را به سوی اتاق های خواب در طبقات بالایی هدایت کنند.

خانه Hiža Mišljenova

خانه Hiža Mišljenova
پلان خانه

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه