پرش به محتوا
خانه خیابان ایندیانا

خانه خیابان ایندیانا ؛ بازسازی یک خانه کلاسیک برزیلی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه خیابان ایندیانا حاصل بازسازی یکی از خانه های قدیمی با زبان معماری کلاسیک در شهر سائوپائولو (واقع در کشور برزیل) می باشد. می پرسید منظورمان از زبان معماری کلاسیک چیست؟ ساده بگوییم، این خانه زمینی مستطیل شکل و کم عرض داشت. از سوی دیگر، در دو جبهه ی جلویی و عقبی سایت نیز، دو حیاط جانمایی شده بود. به علاوه، فضاهای مسکونی با کمک چند پله، از سطح زمین فراتر رفته بودند. به هر روی، تیمی از معماران کمپانی معماری VD مسئولیت نوسازی و بازطراحی این ساختمان مسکونی را بر عهده گرفتند. ما نیز در ادامه ی این مطلب، نگاهی کوتاه خواهیم انداخت بر مهم ترین ویژگی های زبان معماری خانه خیابان ایندیانا. پس لطفاً تا انتهای مسیر، با ما همراه باشید.

خانه خیابان ایندیانا خانه خیابان ایندیانا

خانه خیابان ایندیانا
خانه خیابان ایندیانا

 

آشنایی با ساختار خانه خیابان ایندیانا

پیش از هر چیز، بد نیست اشاره کنیم که این خانه چیزی در حدود 110 متر مربع مساحت دارد. مهم ترین اولویت تیم معماران این پروژه نیز، افزایش نور ورودی به فضاهای داخلی عنوان شده است. البته، دو اولویت فرعی اما بسیار مهم دیگر نیز برای این پروژه بازسازی، قید شده اند. یکی، تقویت سیستم تهویه ی هوای فضاهای داخلی بود. دیگری نیز، ایجاد یک اتصال منسجم و کاربردی در بین مناطق مختلف خانه عنوان شده است.

به زبان ساده تر، قرار بر این شد که پاسیو ورودی، اتاق نشیمن، آشپزخانه و حیاط خلوت، به همدیگر متصل شود. هدف؟ ایجاد شفافیت و خوانایی در فضاهای داخلی یک ساختمان مسکونی!

خانه خیابان ایندیانا

خانه خیابان ایندیانا
نمایی از خانه خیابان ایندیانا

 

سازماندهی فضایی خانه خیابان ایندیانا چطور انجام شد؟

در طبقه ی همکف این خانه، دیوارهای بین آشپزخانه و اتاق نشیمن تخریب شدند. البته، این همه ی کاری که لازم بود انجام شود، نیست! در کنار تخریب دیوارهای اضافی، سازه ی روی پله ها نیز تقویت شد. از سوی دیگر، آشپزخانه ی این ساختمان مسکونی، با یک تغییر جهت جذاب، رو به سوی حیاط خلوت نمود. حالا دیگر این بخش از خانه، هیچ مشکلی از بابت تامین نور و هوای تازه ندارد.

طبقه ی بالایی خانه نیز از روندی مشابه پیروی کرد! در آنجا هم دیوارهای اضافی تخریب گشتند. علاوه بر این، روزنه هایی رو به سوی حیاط های جلویی و عقبی خانه گشوده شدند. به این ترتیب، طبقه ی دوم نیز با جریانی از هوای تازه و نور طبیعی غنی و تقویت شد.

خانه خیابان ایندیانا
پلان خانه

 

خانه خیابان ایندیانا
مقطع خانه

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه