پرش به محتوا
خانه ای بر روی تپه

خانه ای بر روی تپه ؛ سرپناهی امن در جنگل های مکزیک

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه ای بر روی تپه حاصل کاوش های خانواده ای است در طبیعت! این خانواده می خواستند در دامان طبیعت باشند اما همزمان، سرپناه و محافظی هم آن ها را در آغوش بگیرد. از خود می پرسیدند؟ اگر در این طبیعت بکر به حمایت نیاز داشتیم، چه باید بکنیم؟ برای یافتن پاسخ این سوال نیز به استودیوی معماری HW مراجعه کردند. اینگونه بود که خانه ای بر روی تپه (House On the Hill) در سال 2021 میلادی متولد شد. این واحد مسکونی 250 متر مربعی در جنگل های Morelia واقع در کشور مکزیک (Mexico) قرار دارد. در ادامه ی مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با ویژگیهای شاخص این ساختمان منحصر به فرد آشنا کنیم. پس لطفاً با ما همراه باشید.

خانه ای بر روی تپه

خانه ای بر روی تپه
خانه ای بر روی تپه

می توانید حدس بزنید که تیم معماران HW برای طراحی این خانه از چه چیزی الهام گرفتند؟ آن ها به یاد دوران کودکی، ترس ها و کنجکاوی هایشان افتادند. کودک بازیگوشی را تصور کردند که دست به دامان پتویی نازک شده است و تلاش می کند که خود را از ارواح شیطانی مخفی شده در تاریکی محافظت کند. در عین حال، این خانه فرصت زندگی در جوار طبیعت بکر مکزیک را به ساکنین خود هدیه می دهد. اما اگر از موقعیت دقیق جغرافیایی آن بپرسید، باید بگوییم که بر روی تپه ای آکنده از گیاهان و درخت های متراکم قرار گرفته است.

خانه ای بر روی تپه

خانه ای بر روی تپه
فضاهای داخلی خانه ای روی تپه

اصلی ترین عنصر پالت متریال این خانه، بتن است. تیم معماران، چهار دیوار اصلی خانه را با کمک بتن بر پا کردند. اما در کنار آن، متریال دیگری هم به چشم می خورند؛ مثل چوب و فولاد. شاید با خودتان بگویید که فولاد هیچ ربطی به متریال چوب ندارد و این ترکیب، نمی تواند مفید واقع شود. اما اینگونه نیست. با گذشت زمان و پس از تحمل بارندگی های مرسوم در جنگل های مکزیک، فولاد هم ظاهری شبیه به چوب پیدا می کند. پس هر دو، می توانند تعادلی بی نظیر را با متریال بتن خلق کنند.

خانه ای بر روی تپه

خانه ای بر روی تپه
نمایی از خانه

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تیم معماران این پروژه، از گیاهان نیز بهره بردند. اما برای سازماندهی فضاهای داخلی و خارجی خانه. این گیاهان سرسبز، گاهی مرز بین فضاهای داخلی و خارجی را مشخص می کنند و گاه به کار حفاظت از حریم خصوصی خانواده ی ساکن در خانه ای روی تپه گماشته می شوند.

خانه ای بر روی تپه

خانه ای بر روی تپه
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه