پرش به محتوا
خانه JC

خانه JC ؛ ترکیبی پرقدرت از دال های بتنی، آجر و گیاهان سبز

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه JC در یکی از محلات مسکونی شهر کوردوبا، واقع در کشور آرژانتین (Argentina) ساخته شده است. این خانه را می توان یک اقامتگاه کاملاً خانوادگی نامید! منظورمان این است که هر کدام از اعضای خانواده ای که در JC ساکن می شوند، می توانند فضا را با نیازهای خود منطبق سازند. مسئولیت طراحی و اجرای JC بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Adolfo Mondejar بود. آن ها این عمارت 445 متر مربعی را در اواسط سال 2021 میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه ی مطلب، تلاش خواهیم کرد که به گوشه و کنار پروژه JC سرک بکشیم و شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های زبان معماری اش ببریم. پس لطفاً تا انتهای مسیر با ما همراه باشید.

خانه JC

خانه JC
خانه JC

 

نگاهی به فرم و ساختار خانه JC

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این خانه، فرمی U مانند دارد. از سوی دیگر، لازم است اشاره کنیم که تمامی فضاهای مورد نیاز اعضای خانواده، در طبقه ی همکف گنجانده شده اند. یعنی این پروژه، یک پروژه ی وسیع اما یک طبقه است. این ساختار یک طبقه، با کمک دال های بتنی و متریال آجر، آن هم آجرهای محلی کوردوبا شکل گرفته است. به علاوه، لازم است اشاره کنیم که یکی از مهم ترین مسائل مورد توجه تیم معماران خانه JC، همسویی با محیط زیست بود. اما شاید بپرسید که این همسویی چگونه نمود پیدا کرده است؟ به تصاویر منتشر شده از خانه با دقت نگاه کنید! تلفیق و ترکیب فضاهای ساخته شده با گیاهان سبز، توجه شما را به خود جلب نکرده است؟

خانه JC

خانه JC
طراحی خاص خانه JC

خانه JC

 

مروری بر سازماندهی فضایی خانه JC

آشپزخانه و اتاق نشیمن خانه JC، دو منطقه ی کاملاً جدا و مستقل از همدیگر هستند. پس در زبان معماری این خانه، خبری از پلان های باز و آزاد نیست! از سوی دیگر، ورود به فضاهای داخلی این خانه از مسیر یک پاسیو ممکن می شود. پاسیویی که می تواند تضمین کننده ی یک ارتباط دوگانه در بین فضاهای داخلی و فضاهای باز اما خصوصی سایت پروژه باشد.

خانه JC
ساختار خانه JC

خانه JC

اما یکی از جالب ترین تمهیدات به کار گرفته شده در جریان طراحی خانه JC، استفاده از پانل های آلومینیومی بود. این پانل ها را می توان به عنوان یک فیلتر محافظ در برابر نور خورشید نیز به شما معرفی کرد. به هر صورت، آن ها در بین ساختار بسته ی فضاهای داخلی و فضای خیابان همجوار با سایت پروژه قرار می گیرند. به علاوه، می توانند رابطه ی ساکنین با پاسیوی داخلی خانه را به طرز چشمگیری تقویت نمایند.

خانه JC
پلان

 

خانه JC
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.