پرش به محتوا
خانه K

خانه K ؛ همنشینی استحکام و شفافیت در صنعت معماری معاصر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروخانه K با کمک متریال بتن ساخته شده است. ورودی این خانه، محور اصلی آن نیز به شمار می آید و در کنار آن، سه سطح دیگر، توسط دو دیوار بتنی تعریف شده اند. احتمالاً تا همینجای مطلب، به اندازه ی کافی مشتاق شده اید که با ماهیت و جنبه های دیگری از این پروژه مسکونی آشنا شوید. ما امروز شما را به تماشای یکی از مهم ترین کارهای تیم معماری Ronnie Alroy خواهیم برد. پس لطفاً تا انتهای مسیر با ما همراه باشید.

خانه K

خانه K
خانه K

خانه K

 

نگاهی به ریشه ها و ساختار فضایی خانه K

این خانه چیزی در حدود 900 متر مربع مساحت دارد و حاصل هم نشینی فضاهای بسته و یک باغ سبز و دلنواز می باشد. از میان مهم ترین عناصر ساختاری این ساختمان مسکونی، می توان به دو تیر بتنی اشاره کرد! در میان آن ها، یک نورگیر جانمایی شده است که می تواند محوری روشن و درخشان را ایجاد کند. این  نورگیر، بر روی زمین متمرکز شده است. اما می تواند مخاطب خود را تا زیر زمین خانه هدایت کند.

بگذارید به محور اصلی خانه نیز اشاره ای کوتاه داشته باشیم. این محور شما را به یکی از مهم ترین بال های خانه خواهد رساند. یعنی به جایی که اتاق های مهمان و اتاق نشیمن بزرگ K جانمایی شده اند. البته در کنار این بال، یک بال خصوصی تر هم به چشم می خورد که فضاهای خانوادگی تر و اتاق خواب اصلی خانه را در بر می گیرد. طبقه ی بالایی نیز میزبان سایر اتاق های خواب، اتاق کار و اتاق مطالعه ی خانواده است. شاید مهم ترین ویژگی فضایی طبقه ی بالایی خانه، منظره ی جذابی باشد که درختان باغ K و طبیعت اطراف را قاب می گیرد.

خانه K

خانه K
نمایی از خانه K

خانه K

 

نگاهی دقیق تر به موقعیت جغرافیایی خانه K

فضاهای داخلی خانه K توسط حیاط های بیرونی این مجموعه، محاصره شده اند. اما در حقیقت، نمی توان مرز مشخصی را برای فضاهای بیرونی و فضاهای درونی K تعیین کرد. دیوارهای بتنی این ساختمان از انعطاف پذیری شگفت انگیزی برخوردار هستند. به همین دلیل، می توان به طرق مختلف آن ها را به فضاهای داخلی متصل نمود. شاید ادعای گزافی نباشد اگر بگوییم که خانه K نمادی برای همنشینی استحکام و شفافیت در صنعت معماری است.

خانه K
پلان خانه

 

خانه K
مقطع خانه

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *