پرش به محتوا
خانه K

خانه K ؛ پنجره ای به سوی محله ی قدیمی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه K در یکی از متراکم ترین محلات توکیو (Tokyo)، پایتخت کشور ژاپن (Japan) ساخته شده است. نخستین منظره ای که از پنجره های این خانه می توان دید، راه آهن قدیمی شهر است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید مالکین این خانه، نسل اندر نسل در این محله زندگی کرده اند. از روزگاری که هنوز زیاد پر رونق نبود، تا امروز که به یکی از مقاصد محبوب شهر تبدیل شده است. این خانواده، حالا و با شروع دوران بازنشستگی، در پی زندگی در خانه ای بزرگ اما یک طبقه هستند. پس از تیم معماران کمپانی معماری OSO دعوت به همکاری کردند. خانه K با مساحتی در حدود 96 مترمربع، می تواند آشیانه ای امن برای سپری کردن دوران بازنشستگی یک زوج باشد. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های طراحی این پروژه ی مسکونی آشنا خواهیم کرد.

خانه K

خانه K
خانه K

خانه K

تا به حال، به ویژگی های یک خانه ی نرمال فکر کرده اید؟ نخستین چیزی که ساکنین یک خانه می خواهند، داشتن یک حریم خصوصی است. در گام بعد، به برخورداری از مزیت عایق های حرارتی و صوتی فکر خواهند کرد. این ویژگی ها به تمامی در خانه K بروز یافته اند. اما خصوصیت منحصر به فرد دیگری هم در این پروژه وجود دارد؛ چیزی که شاید بسیاری از مالکین بخواهند اما راه بیان این خواسته را بلد نباشند. در این واحد مسکونی، پنجره هایی در ابعادی گوناگون، و در فضاهای مختلفی جانمایی شده اند.

خانه K

خانه K
نمایی از خانه K

خانه K

 هر کدام از پنجره های خانه K، رو به یک سو دارند. یکی رو به آسمان باز می شود، دیگری رو به راه آهن! یکی از آن ها، منظره ی یک باغ نیمه محصور را قاب گرفته است و دیگری دوردست های شهر را! اگر بخواهیم خانه را از منظر ادراکی تفسیر کنیم، باید بگوییم این نورگیرها و پنجره ها فضاهای داخلی را بسیار بزرگتر از چیزی که هست، نشان می دهند.

خانه K

خانه K
منظره خانه K

خانه K

سقف خانه با متریال فولاد پوشانده شده است. اما در کنار فولاد، چوب سوخته هم به چشم می خورد. ظاهر متضاد این دو متریال، توانسته است به پشت بام این واحد مسکونی رنگی دلنشین ببخشد. از سوی دیگر، خرپاها و نورگیرها، تنها عناصر ساختاری قابل مشاهده ی این ساختمان به شمار می آیند. آن ها به K کمک می‌ کنند که خود را در دو جهت بگستراند، بدون اینکه نیازی به ستون داشته باشد!

خانه K
پلان پشت بام

 

خانه K
پلان

 

خانه K
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.