پرش به محتوا
مرکز فناوری Laayoune

مرکز فناوری Laayoune ؛ بازتعریف مفهوم شهرنشینی در یک پروژه آموزشی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : مرکز فناوری Laayoune در مراکش ساخته شده است. این پروژه آموزشی را می توان به عنوان بخشی از سیاست های تمرکززدایی از فضاهای آموزشی نیز به شما معرفی کرد. اینجا، چندین کلاس و کارگاه را در بر می گیرد. از سوی دیگر، یک سالن آمفی تئاتر و یک سالن اجتماعات چند منظوره هم در آن به چشم می خورد. مسئولیت طراحی و اجرای Laayoune را سه شرکت معماری بومی مراکش بر عهده گرفتند. آن ها توانستند که این ساختمان 7182 مترمربعی را در اواسط سال 2020 میلادی به بهره برداری برسانند. در ادامه ی مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای مرکز فناوری Laayoune!

مرکز فناوری Laayoune

مرکز فناوری Laayoune
مرکز فناوری Laayoune

 

آشنایی با ساختار و ریشه های مرکز فناوری Laayoune

این مرکز آموزشی جدید و منحصر به فرد در اسفی، یکی از شهرهای بزرگ و صنعتی کشور مراکش ساخته شده است. بگذارید پیش از سخن گفتن در مورد زبان معماری Laayoune، شما را با حال و هوای اسفی آشنا کنیم. اسفی فاصله ی کمی تا شهر فراموش نشدنی و ماندگار کازابلانکا دارد. یعنی، بر کرانه های اقیانوس اطلس ساخته شده است. مطابق با آخرین سرشماری های رسمی، این شهر حدوداً 30 هزار نفر جمعیت دارد. اما اگر بخواهیم جمعیت حومه های مسکونی اسفی را هم به این رقم اضافه کنیم، به رقمی نزدیک به 703 هزار نفر خواهیم رسید. جالب است بدانید که این شهر، بندر اصلی ماهیگیری کشور مراکش به شمار می آید و مهد صنعت ساردین هم هست!

مرکز فناوری Laayoune

مرکز فناوری Laayoune
فضاهای مرکز Laayoune

به هر روی، تیم معماران این پروژه، ساختمان Laayoune را در سایتی دور از مرکز شهر به اجرا درآوردند. به این ترتیب، فرصت خلق محیطی متنوع و انعطاف پذیر نیز فراهم شد. وجه مشترک تمامی ساختمان های جانمایی شده در این مرکز فناوری، بهره مندی حداکثری از نور خورشید و سیستم های تهویه ی هواست. از سوی دیگر، جالب است بدانید که مجموعه ای میادین، باغ ها و مسیرهای خارجی، ساختمان های Laayoune را به هم متصل می کنند. پس می توان ادعا کرد که در قلب این پروژه، باززنده سازی مفهوم شهرنشینی مدرن جای گرفته است.

مرکز فناوری Laayoune

مرکز فناوری Laayoune
نمایی از مرکز فناوری Laayoune

 

نگاهی به زبان معماری مرکز فناوری Laayoune

زبان معماری ساختمان های آموزشی و اقامتی Laayoune، زبانی صلب، استوار و کاملاً هندسی است. از سوی دیگر، همه ی متریال به کار رفته در این مجموعه نیز پایدار و بومی هستند. پس می توان امیدوار بود که نیاز چندانی به نگهداری و ترمیم نداشته باشند.

مرکز فناوری Laayoune
ارتفاع

 

مرکز مرکز فناوری Laayoune Laayoune
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.