پرش به محتوا
خانه لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو ؛ کاربرد پوشش گیاهی در تامین حریم خصوصی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه لوئیس دلفینو در قلب یکی از شهرهای کوچک و زیبای برزیل (Brazil)، به نام فلوریانوپولیس (Florianopolis) ساخته شده است. این خانه ی 90 متر مربعی، پرچمدار طراحی عمودی، احترام به حریم خصوصی و حفظ نفوذپذیری به شمار می آید. کار طراحی و اجرای خانه لوئیس دلفینو بر عهده ی شرکت معماری Pimont بود. آن های این واحد مسکونی را در سال جاری میلادی (2021) به بهره برداری رساندند. در ادامه ی این مطلب، شما را با برجسته ترین ویژگی های طراحی خانه لوئیس دلفینو آشنا خواهیم کرد. پس لطفا با ما همراه باشید.

خانه لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو
خانه لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو

در ابتدای این مطلب، با شما در مورد کیفیت های طراحی این واحد مسکونی سخن گفتیم. اشاره کردیم که در خانه لوئیس دلفینو هم نفوذپذیری در سطح مطلوبی است و هم حریم خصوصی ساکنین حفظ شده است. شاید از خودتان بپرسید که چطور ممکن است؟ باید بگوییم پوشش گیاهی ای که در اطراف این خانه کاشته شده است، وظیفه ی ایجاد محرمیت و حفظ حریم خصوصی خانواده را بر عهده دارد. از سوی دیگر، می توان امیدوار بود که این پوشش گیاهی، از نفوذ اشعه های سوزان خورشید به فضای خانه جلوگیری کنند. به این ترتیب، هم یک جریان هوای دائمی ایجاد می شود و هم فضاهای داخلی اقامتگاه هرگز بیش از حد گرم نخواهند شد. این ویژگی می تواند به کاهش مصرف انرژی در خانه نیز کمک کند!

خانه لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو
فضاهای داخلی لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو

در جریان طراحی و ساخت خانه لوئیس دلفینو از عناصر مختلفی استفاده شده است. یکی از پرکاربردترین عناصر، پانل آلومینیومی است. در حقیقت، این پانل ها، پوششی از جنس اکسترود آلومینیوم دارند. شاید بپرسید اکسترود آلومینیوم چیست؟ اکسترود آلومینیوم به فرآیندی گفته می شود که در طی آن، بیلت های آلومینیوم از داخل قالب هایی با فرم خاص رد می شوند و سطح مقطع خاصی را تولید می کنند. البته، به جز پانل های آلومینیومی، متریال دیگری هم در جریان ساخت این خانه به کار رفته اند. از این میان می توان به متریال چوب، بتن و فلز اشاره کرد.

خانه لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو
نمای خانه ی لوئیس دلفینو

خانه لوئیس دلفینو

هر کدام از متریال به کار رفته در جریان ساخت این خانه، وظیفه ای را به عهده دارند. یکی می تواند شفافیت و نفوذپذیری قسمت جلویی سایت پروژه را تامین کند. دیگری نیز همین وظایف را در جبهه ی دیگری بر عهده دارد. در نهایت، از فضاهای داخلی خانه می توان رابطه ای شفاف و غنی شده با فضای سبز را با فضاهای خارجی برقرار کرد.

خانه لوئیس دلفینو
طرح ایزومتریک

 

خانه لوئیس دلفینو
پلان

 

خانه لوئیس دلفینو
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.