پرش به محتوا
خانه Lume

خانه Lume ؛ به زبان معماری، به سوی آسمان

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Lume در نیوکاسل (Newcastle)، یکی از شهرهای کشور استرالیا (Australia) ساخته شده است. این مجتمع مسکونی بی نظیر و تماشایی، 7250 مترمربع مساحت دارد و حاصل هنرمندی و خلاقیت تیمی از معماران کمپانی SJB می باشد. این تیم خوش فکر، به دنبال تزریق رنگ، بافت، حس مکان و گونه شناسی جدیدی به سایت پروژه بودند. آن ها این ساختمان هفت طبقه را با چندین کاربری مختلف سازماندهی کردند. به عنوان نمونه، طبقه ی همکف Lume چند کاربری تجاری را در خود جای داده است. در سایر طبقات آن هم 138 آپارتمان مسکونی جانمایی شده اند. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین جزئیات طراحی خانه Lume آشنا خواهیم کرد. پس لطفاً با ما همراه باشید.

خانه Lume

خانه Lume
خانه Lume

پروژه طراحی و اجرای خانه Lume پاسخی بود به یکی از نیازهای مهم و ضروری شهر نیوکاسل! می پرسید کدام نیاز؟ بگذارید ساده بگوییم. مدیران و برنامه ریزان شهری نیوکاسل در اواخر سال 2019 میلادی متوجه شدند که جمعیت شهر، با رشدی چشمگیر مواجه شده است. این رشد ناگهانی، آن ها را به تکاپو انداخت! چرا که می بایست نیاز به مسکن برای اسکان جمعیت رو به رشد شهرشان را برطرف نمایند. در چنین شرایطی، خانه Lume قدم به پهنه ی شهری نیوکاسل نهاد.

خانه Lume

خانه Lume
نمای خانه Lume

آپارتمان های این مجموعه ی مسکونی، پلان هایی متنوع، باز و انعطاف پذیر دارند. به این ترتیب، می توان امیدوار بود که بتوانند طیف گسترده ای از شهروندان استرالیایی را به سوی خود بکشانند. نکته ی جالب دیگر اینکه، ساختمان Lume در امتداد نوار ساحلی نیوکاسل قرار گرفته است. پس باید توقع داشته باشیم که چشم اندازی بکر و منحصر به فرد را به ساکنین خود هدیه دهد. توقعی که به بهترین شکل ممکن برآورده خواهد شد.

خانه Lume

خانه Lume
متریال به کار رفته در خانه Lume

خانه Lume

تیم معماران این پروژه، کار خود را با الهام گرفتن از چشم انداز طبیعی پیش رویشان آغاز کردند. اگر به تصاویر منتشر شده از پروژه نگاه کنید، متوجه شباهت های بین فرم ساختمان و خط ساحلی رودخانه هانتر (Hunter) خواهید شد. حتی هم نشینی نمای ساختمان با فضاهای سبز مجاورش نیز یادآور پیوندی است که شهر و رودخانه در طی این سالها برقرار کرده اند. از سوی دیگر، پالت متریال پروژه مهم ترین نقطه ی قوت آن است. هم نشینی آجر سفید و سنگ های فیروزه ای، گویی آسمان و زمین را به هم پیوند داده است. به علاوه، طبیعی و پایدار بودن متریال به کار رفته در پروژه Lume، بلندی عمر ساختمان را نیز تضمین خواهد کرد. عمری بلند با حداقل میزان نظارت و نگهداری!

خانه Lume

خانه Lume
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *