پرش به محتوا
اقامتگاه مسکونی NAN

اقامتگاه مسکونی NAN ؛ کوچک اما گرم و صمیمی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه ی طراحی اقامتگاه مسکونی NAN، یک پروژه ی بازسازی داخلی به شمار می آید. استودیوی معماری FOF (مستقر در لندن) در سال جاری میلادی (2021) پیشنهادی برای بازسازی واحد طبقه همکف یکی از آپارتمان های قدیمی برموندزی (Bermondsey)، واقع در بریتانیا (UK) را دریافت کرد. این واحد 90 مترمربعی، سال ها به عنوان یک انباری مورد استفاده قرار گرفته بود. و حالا، زوجی جوان می خواستند آنجا را به مکانی برای زندگی تبدیل کنند. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین جزئیات طراحی اقامتگاه مسکونی NAN آشنا خواهیم کرد.

اقامتگاه مسکونی NAN

اقامتگاه مسکونی NAN
اقامتگاه مسکونی NAN

 

تیم معماران استودیو FOF دریافتند که این خانه ی طبقه همکف با مشکلات زیادی دست به گریبان است. در واقع، این پروژه، پر از چالش بود. از یک سو، زوج جوان می خواستند آشپزخانه یا یک جزیره مرکزی بزرگ و پروپیمان را در اختیار داشته باشند. از سوی دیگر، معضل نرسیدن نور خورشید به فضاهای داخلی و نبود امکان تهویه ی هوا، از آنچه که تیم معماران هم فکر می کردند، جدی تر بود.

اقامتگاه مسکونی NAN

اقامتگاه مسکونی NAN
فضاهای داخلی اقامتگاه مسکونی NAN

 

اولین و اصلی ترین هدف تیم معماران این پروژه، حل مساله ی نور بود. در این مسیر، آن ها تصمیم گرفتند برخی از پارتیشن های موجود در فضای داخلی را به تمامی حذف نمایند. اولین ترکش، به پارتیشنی که اتاق های نشیمن و خواب را از هم جدا می کرد، اصابت نمود. در نتیجه ی این تصمیم، نور از مسیر پنجره های رو به جنوب خانه، به نشیمن و ناهارخوری نفوذ کرد. اما گمان نکنید که تیم معماران، فضا را به حال خود رها کردند. آن ها از پانل های چوبی برای افزایش انعطاف پذیری و ایجاد حریم خصوصی در فضاهای داخلی بهره گرفتند. از سوی دیگر، آشپزخانه هم به صورت یک جزیره، در میانه ی این واحد مسکونی جانمایی شد.

اقامتگاه مسکونی NAN

اقامتگاه مسکونی NAN
طراحی داخلی اقامتگاه مسکونی NAN

 

پالت متریال این پروژه، ساده اما بسیار کاربردی است. تیم معماران، برای طراحی داخلی اقامتگاه مسکونی NAN از رنگ های روشن بهره گرفتند. البته، نباید نقش متریال آجر را در شکل دادن به این خانه نادیده گرفت. دیوارهای NAN با رنگی سفید پوشانده شده اند. از سوی دیگر، کفسازی این واحد مسکونی، با استفاده از چوب بلوط انجام گرفت. این یعنی که خانه تحت سیطره ی رنگ های آجری و قهوه ای روشن است. دو رنگی که می توانند به سادگی، یک فضای خانوادگی را سرشار از گرما و صمیمیت کنند.

اقامتگاه مسکونی NAN

اقامتگاه مسکونی NAN
آشپزخانه اقامتگاه مسکونی NAN

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.