پرش به محتوا
مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای شهر نانتو ؛ تجربه ی زندگی روستایی در قلب یک کلان شهر شلوغ

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : تا به حال با مفهوم دهکده شهری مواجه شده اید؟ این مفهوم را می توان به عنوان یکی از روش ها یا اصول طراحی شهری در کشور چین (China) به شما معرفی کرد. مهم ترین مشخصه ی دهکده های شهری چین، برخورداری از خانه هایی در ابعاد متوسط و ترانزیت عمومی مناسب می باشد. از سوی دیگر در دهکده های شهری استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی به ماشین های شخصی رجحان دارند. امروز، قرار است به یکی از همین دهکده ها سری بزنیم. نانتو، در شنژن، یکی از کلان شهرهای کشور چین ساخته شده است و در سال های اخیر با رشدی خیره کننده مواجه بوده است. در این دهکده، به سراغ مهمانسرای شهر نانتو خواهیم رفت و شما را با مهم ترین ویژگی های زبان معماری اش آشنا خواهیم کرد. پس لطفاً با ما همراه باشید.

مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای شهر نانتو
مهمانسرای شهر نانتو

 

آشنایی با ساختار مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای نانتو، یک ساختمان 11 اتاقه است. اینجا را تیمی از معماران کمپانی تحقیق و طراحی  Neri&Hu بر زمینی به مساحت 1370 متر مربع ساخته اند. شاید بتوان ادعا کرد که مهمانسرای شهر نانتو با الهام از محیط پر جنب و جوش دهکده طراحی شده است. چرا که تیم معماران Neri&Hu نه فقط در این پروژه، در تمام پروژه هایشان به دنبال بازتاب دادن میراث فرهنگی زندگی روزمره بوده اند.

در طول فرآیند تحقیق و توسعه، تیم معماران دریافتند که نوستالژی می تواند به نیروی محرکه ی پشت این پروژه تبدیل شود. البته، نباید ناگفته بماند که این تیم خلاق و خوش فکر، از تقلید صرف به شدت اجتناب کردند. آن ها می خواستند که خاطرات تاریخی را به ابزاری برای ارائه ی فرهنگ معاصر تبدیل کنند. بر همین اساس هم یک زبان تکتونیکی را ایجاد کردند. این زبان توانست لایه های مختلف دهکده نانتو را در آغوش بکشد و در عین حال، خود نیز به بخشی از آن تبدیل شود.

مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای شهر نانتو
نمایی از مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای شهر نانتو

 

سازماندهی فضایی مهمانسرای شهر نانتو

جذاب ترین فضای این مهمانسرا، پشت بان آن است. بر پشت بام مهمانسرا می توانید باغ هایی موقت و مزارع کوچکی از سبزیجات را ببنید. به علاوه، تماشایی تصاویر خیره کننده ای از زندگی خیابانی شنژن نیز بر روی این بام میسر است.

می توان ادعا کرد که مهمانسرای شهر نانتو، از یک تاریخ خصوصی برخوردار است و با این حال، توانسته به سادگی با جزرومدهای یک کلان شهر در حال توسعه کنار بیاید.

مهمانسرای شهر نانتو

مهمانسرای شهر نانتو
پلان طبقه اول

 

مهمانسرای شهر نانتو
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.