پرش به محتوا
خانه Neko

خانه Neko ؛ توجه به نیازهای حیوانات خانگی در طراحی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Neko به یک مادر، دو فرزند و دو گربه ی آن ها تعلق دارد. این پروژه، در یکی از زمین های کوچک و محصور شهر ستاگایا (Setagaya)، واقع در کشور ژاپن (Japan) ساخته شده است. این اقامتگاه مسکونی 87 متر مربع مساحت دارد و حاصل هنرمندی و خلاقیت معماران شرکت معماری GENETO می باشد. این تیم خلاق، Neko را در سال جاری میلادی (2021) به بهره برداری رساندند. در ادامه ی این مطلب، به مرور جزئیات خاص طراحی خانه Neko خواهیم پرداخت. پس لطفا با ما همراه باشید!

خانه Neko

خانه Neko
خانه Neko

خانه Neko

تیم معماران این پروژه پیش از آغاز طراحی، جلسات مفصلی را با مالک خانه برگزار کردند. هدف این جلسات، آشنایی هر چه بیشتر با عادات و رفتارهای گربه ها و دو فرزند کوچک خانواده بود. به این ترتیب، لیست مفصلی از رفتارهای شاخص اعضای خانواده در اختیار تیم معماران قرار گرفت. در واقع، این لیست، الزاماتی را شامل می شد که می بایست در طراحی فضاهای داخلی و خارجی مدنظر قرار گیرند.

خانه Neko

خانه Neko
طراحی خانه Neko

خانه Neko

خانه براساس سه سرفصل مهم و جدی طراحی شد. اولی مقیاس شهر، دومی نیازهای انسانی و سومی، الزامات گربه ها! البته باید اشاره کرد که تمامی این فصول و موضوعات به شکلی حرفه ای با هم ترکیب شدند. علاوه بر این، نباید از یاد ببرید که مساحت سایت پروژه، فقط 87 مترمربع بود. پس تیم معماران تلاش کردند که در این فضای محدود، حداکثر حجم را فراهم نمایند.

خانه Neko

خانه Neko
ورودی خانه Neko

خانه Neko

خانه Neko براساس سنت های معماری ژاپن طراحی شده است. یعنی می توان سه لایه را در این خانه تشخیص داد. لایه ی نخست، مناطق کاربردی و عملکردی را در خود جای داده است. لایه ی دوم LDK نام دارد. به زبان ژاپنی یعنی جایی که اتاق نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه را در بر می گیرد. لایه ی سوم هم به خصوصی ترین فضاهای خانه، یعنی اتاق های خواب اختصاص یافته است.

خانه Neko

خانه Neko
فضاهای داخلی خانه Neko

 

خانه Neko
مقطع

اقتضائات زمانه و همه گیری ویروس کرونا، باعث شده اند که انسان ها بیش از پیش به نگهداری از حیوانات خانگی روی بیاورند. به همین دلیل، انتظار می رود که این سبک جدید زندگی، بر شیوه های طراحی و معماری نیز اثر بگذارد. حالا دیگر گیاهان، حیوانات آبزی، سگ ها و گربه ها، عضوی از اعضای خانواده به شمار می روند. پس معماران نیز باید بتوانند خانه ها را براساس نیازهای این اعضای جدید طراحی نمایند!

خانه Neko
پلان طبقه اول

 

خانه Neko
پلان طبقه دوم

 

خانه Neko
پلان طبقه سوم

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.