پرش به محتوا
خانه Open Living

خانه Open Living ؛ حریمی امن در میانه ی شهری پر همهمه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : Open Living یکی از خانه های مجلل شهر چنای، واقع در کشور هند (India) می باشد. این واحد مسکونی را می توان حجمی منحصر به فرد در نزدیکی جنگل های متراکم حومه ی شهری بتنی نامید. ساکنین این خانه یک خانواده ی پنج نفره هستند. این خانواده می خواستند در فضایی لبریز از واحدهای مسکونی و تجاری، یک زندگی آرام و امن را تجربه کنند. برای همین، به تیمی از معماران کمپانی معماری Deearth مراجعه کردند. این تیم هم خانه 725 متر مربعی Open Living را در سال 2020 میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های پروژه ی طراحی و اجرای خانه Open Living آشنا خواهیم کرد. پس لطفا تا انتهای مسیر با ما همراه باشید.

خانه Open Living

خانه Open Living
خانه Open Living

جالب است بدانید که ورود به خانه Open Living از جبهه ی شرقی سایت پروژه ممکن می شود. دلیل این انتخاب، حصول اطمینان از به حداکثر رساندن حریم خصوصی عنوان شده است. از سوی دیگر، آنچه که ورودی خانه را شگفت انگیز و منحصر به فرد می کند، استفاده ی درست و مناسب از گیاهان و فضاهای سبز است. در واقع، گویی که فضاهای سبز جانمایی شده در ورودی به ساکنین و میهمانان خانه خوشامدگویی می کنند. از سوی دیگر، این فضای سبز کوچک می تواند به عنوان واسطه ای در بین فضاهای داخلی و فضاهای شلوغ و پر همهمه ی خارجی عمل کند.

خانه Open Living

خانه Open Living
فضاهای داخلی خانه Open Living

یکی از جذاب ترین عناصر موجود در خانه Open Living، حیاط درونی آن است. این حیاط را می توان به عنوان تکمیل کننده ی دو بلوک خطیِ جانمایی شده در دو طرف سایت پروژه هم معرفی کرد. این حیاط زیبا درونی ترین هسته ی خانه نیز هست. پس می تواند به عنوان یک عنصر هماهنگ کننده نیز عمل کند. اما بیایید که مروری داشته باشیم بر سازماندهی فضایی این واحد مسکونی تماشایی و دلنشین!

خانه Open Living

خانه Open Living
ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی Open Living

تیم معماران Deearth در قسمت جلویی سایت پروژه، آشپزخانه، اتاق غذاخوری و فضاهای مشترک خانوادگی را جانمایی کرده اند. اگر یک لایه به عقب برویم، با حیاط درونی مواجه خواهیم شد. در پس پشت حیاط درونی هم اتاق های خواب و نشیمن خانوادگی قرار گرفته اند. به این ترتیب، ساکنین خانه حتی در هنگام پذیرایی از مهمانان نیز از حریم خصوصی خود محافظت خواهند کرد.

خانه Open Living

خانه Open Living
نمایی از Open Living

بد نیست که در انتهای این مطلب، اشاره ی کوتاهی هم به پالت متریال خانه Open Living داشته باشیم. بخش عمده ای از این پالت، با کمک متریال طبیعی و حتی محلی کشور هند شکل گرفته است. به عنوان نمونه، می توان به آجرهای حرارتی، شیشه و جالی یا همان شباک اشاره کرد. همان شبکه هایی که از جنس کاشی، آجر، چوب یا گچ هستند و برای کنترل اقلیم و دید بخش های درونی ساختمان به کار می روند.

خانه Open Living
پلان

 

خانه Open Living
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *