پرش به محتوا
طرح ABC

طرح ABC ؛ پارکی از جنس چوب های بامبو

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : طرح ABC در آگوست سال 2019 میلادی و توسط یکی از جوامع محلی یانگون، یکی از شهرهای کشور میانمار (Myanmar) متولد شد. در حقیقت، اینجا یک زمین بایر 1700 مترمربعی است که تا قبل از ظهور این طرح با علف های وحشی و زباله پر شده بود. اما حالا دیگر یکی از فضاهای عمومی و تفریحی پرطرفدار شهر به شمار می آید. کار طراحی و اجرای طرح ABC برعهده ی تیمی از معماران کمپانی Blue Temple بود. آن ها کار خود را در سال 2019 میلادی آغاز کردند و دو سال بعد (2021) به پایان رساندند. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین جزئیات طراحی این پروژه آشنا خواهیم کرد.

طرح ABC

طرح ABC
طرح ABC

طرح ABC

تا پیش از اجرای طرح ABC شکایات مربوط به مصرف مواد مخدر و خشونت در این منطقه بسیار پرتعداد بود. اما از آن زمان به بعد، مدیران شهری شاهد کاهش چشمگیر این شکایات بوده اند. در واقع، هدف اصلی ایده دهندگان و طراحان ABC ایجاد یک فضای عمومی چندمنظوره و پایدار بود. معماران این پروژه، هم یک زمین بازی را در طرح خود گنجاندند، هم مناطقی را برای استراحت بزرگسالان ایجاد کردند. شاید بد نباشد اگر طرح ABC را یک مزرعه ی شهری بنامیم. اینجا هم می تواند مقصد آخر هفته های یک خانواده باشد و هم محلی برای میزبانی از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی!

طرح ABC

طرح ABC
نمایی از طرح ABC

طرح ABC

در پروژه ABC استفاده از تکنیک های سنتی ساخت و ساز سکه ی رایجی است. مثلاً بد نیست بدانید که تکنیک مورد علاقه ی تیم معماران Blue Temple، داربست سنتی بامبوی میانماری نام داشت. این میراث ناملموس معماری، رفته رفته در حال فراموش شدن است و دارد جای خود را به سازه های فلزی می دهد. اما می توان ادعا کرد که به لطف هوشمندی معماران ABC این تکنیک سنتی ساخت و ساز جانی دوباره گرفت. به لطف استفاده از ساختارهای بامبو، ردپای کربنی پارک ABC بسیار کم و ناچیز است. علاوه بر این، ساختارهای موجود در این فضای عمومی می توانند مدتی طولانی، به صورت ایمن، مورد استفاده قرار بگیرند.

طرح ABC

طرح ABC
ساختار طرح ABC

طرح ABC

افتتاح پارک عمومی ABC با پاندمی ویروس کرونا در جهان، همزمان شد. بر همین اساس، شاید بتوان ادعا کرد که ساختارهای طبیعی و پایدار این فضای عمومی، سهم به سزایی در کاهش سطح استرس شهروندان یانگون دارند. حالا دیگر میانماری ها میتوانند با خیال راحت و بدون نگرانی از بابت فاصله اجتماعی در ABC به استراحت بپردازند.

طرح ABC
پلان

 

طرح ABC
جزئیات

 

طرح ABC
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.