پرش به محتوا
کابین پرتابل

کابین پرتابل ؛ خانه ای برای آنان که جسارت تغییر و تجربه اندوزی دارند

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کابین پرتابل یا بهتر بگوییم، کابین قابل حمل (Portable Cabin ) یکی از شاهکارهای معماری موقت به شمار می آید. اینجا خانه ای برای زندگی است، اما نه یک زندگی معمولی. اگر دوست دارید زندگی در فضاهای متنوع را تجربه کنید، یا اگر جسارت تطبیق دادن خود با فضاهای سخت و دشوار را دارید، این کابین، خانه ی ایده آلتان خواهد بود. کار طراحی و اجرای کابین پرتابل بر عهده ی تیمی از معماران استودیوی معماری wiercinski (مستقر در پونزانِ لهستان) بود. البته، جالب است بدانید که تقریباً تمامی بخش های خانه، پیش ساخته و آماده بودند. تیم معماران هم کار مونتاژ این قطعات را در 24 ساعت به اتمام رساندند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های کابین پرتابل آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کابین پرتابل

کابین پرتابل
فضاهای داخلی کابین پرتابل

برای سازماندهی فضاهای کابین پرتابل از دو کانتینر حمل بار استفاده شد. این دو کانتینر 2.9 متر ارتفاع دارند و طول و عرضشان هم به ترتیب 12 و 2.5 متر می باشد. این خانه هم مثل بسیاری از خانه های دیگر، عناصر مشخصی را در خود جای داده است. مثلا یک اتاق نشیمن و یک اتاق خواب دارد. یک آشپزخانه در آن جانمایی شده است. حتی فضایی برای کار کردن هم در کابین به چشم می خورد. به طور کلی، 54 مترمربع از مساحت کابین را فضاهای داخلی اشغال کرده اند. 24 مترمربع هم به تراس ها و فضاهای سبز اختصاص یافته است.

کابین پرتابل

کابین پرتابل
کابین پرتابل

در اینجا ذکر یک نکته، ضروری به نظر می رسد. و آن هم اینکه دیوارهای داخلی کابین پرتابل با کمک تخته سه لا (از جنس چوب توس) عایق بندی شده اند. پس نباید نگرانی چندانی از بابت دمای فضاهای داخلی و مصرف انرژی داشته باشید. از سوی دیگر، دیوارهای داخلی به رنگ سبز کمرنگ درآمده اند. این تمهید خلاقانه و هوشمندانه توانسته است کابین را با فضای اطرافش انطباق دهد. فراموش نکنید که قرار است این خانه ی قابل حمل را در میان جنگل ها جانمایی کنید.

کابین پرتابل

کابین پرتابل

تیم معماران wiercinski، برای طراحی داخلی کابین پرتابل از طرح مکعب استفاده کردند. به زبان ساده تر، هم کابین به شکل مکعب است و هم عناصر و مبلمان موجود در فضاهای داخلی ساختاری مکعب شکل دارند. البته، این ویژگی را شما هم می توانید تایید کنید. کافی است نگاهی به تصاویر منتشر شده از این خانه ی متفاوت و دوست داشتنی بیندازید.

کابین پرتابل
طرح اگزونومتریک

 

کابین پرتابل
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.