پرش به محتوا
مسجد Punchbowl

مسجد Punchbowl ؛ ستاره ای درخشان بر فراز جامعه ی مسلمانان استرالیا

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه طراحی و اجرای مسجد Punchbowl  در شهری به همین نام، و در قلب کشور استرالیا (Australia) پیش رفت! در حقیقت، این مرکز مجموعه ای از فضاهای اقامتی، مذهبی و آموزشی را در اختیار مسلمانان ساکن در استرالیا قرار می دهد. مسئولیت طراحی مسجد بر عهده تیمی از معماران کمپانی معماری Candalepas Associates بود. آن ها این ساختمان چند منظوره ی 549 متر مربعی را در اواسط سال 2017 میلادی به بهره برداری رساندند. ما هم تلاش می کنیم که در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های زبان معماری مسجد Punchbowl  آشنا کنیم. پس لطفا تا انتهای این سفر کوتاه، با ما همراه باشید.

مسجد Punchbowl

مسجد Punchbowl
مسجد Punchbowl

 

آشنایی با ساختار مسجد Punchbowl   

بد نیست بدانید که مسجد Punchbowl   می تواند از 300 نمازگزار میزبانی نماید. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که فرم ساختمان های جای گرفته در این مجموعه ی مذهبی – آموزشی، مستطیلی است. البته، نه یک مستطیل کاملا بسته! یه وجه از فضاهای داخلی مسجد در ارتباطی مستقیم (چه از نظر فیزیکی و چه از نظر بصری) با حیاط پروژه می باشد. به این ترتیب، هم هیچ نگرانی ای از بابت نفوذ نور خورشید و هوای تازه وجود ندارد، و هم حریم خصوصی دانش آموزان و نمازگزاران به خوبی حفظ خواهد شد.

مسجد Punchbowl

مسجد Punchbowl
نمایی از فضاهای داخلی مسجد Punchbowl

اما اجازه بدهید کمی بیشتر در مورد حیاط های جانمایی شده در مسجد شهر Punchbowl   سخن بگوییم. یکی از این حیاط ها در ارتباطی مستقیم و بدون واسطه با خیابان مجاور سایت پروژه است. دیگری اما، حیاطی داخلی به شمار می رود. اینجا را می توان به عنوان صحنی برای اقامه ی نماز در فضاهای باز نیز دانست. چرا که هم از نظر مساحت بزرگتر از حیاط اولی است و هم ارتباط محکم تری با فضاهای داخلی دارد. به همین دلیل، در اطراف آن، ساختمان های اداری مسجد و کلاس های درس هم جانمایی شده اند. همانطور که از تصاویر نیز پیداست، هم حیاط دوم و هم فضاهای داخلی، از انعطاف پذیری شگفت انگیزی برخوردار هستند.

مسجد Punchbowl

مسجد Punchbowl
موقعیت ساختمان Punchbowl

 

نگاهی به پالت متریال و طراحی داخلی پروژه طراحی مسجد Punchbowl   

جالب است بدانید که ساختار این مسجد با کمک گرفتن از متریال بتن شکل گرفته است. به علاوه، از میان مهم ترین عناصر تزئینی این پروژه، می توان به مقرنس ها اشاره کرد. این عناصر به جا مانده از دوران اوج و شکوه معماری اسلامی، به دور سقف مسجد  Punchbowl   خوش می درخشند! حتی شاید بتوان بازی نور و سایه بر آن ها را نمادی از برخورد گذشته، حال و آینده در جامعه دانست!

مسجد Punchbowl

مسجد Punchbowl
پلان

 

مسجد Punchbowl
مقطع

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.