پرش به محتوا
خانه Quartéis

خانه Quartéis ؛ داستان نوسازی یک ساختمان فرسوده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Quartéis در لیسبون (Lisboa) پایتخت کشور پرتغال (Portugal) ساخته شده است. جالب است بدانید کهQuartéis ، حاصل نوسازی یک ساختمان مسکونی فرسوده و قدیمی می باشد. مالکین، در ابتدا می خواستند که ساختمان فرسوده را به تمامی تخریب کنند. اما پس از مراجعه به آتلیه معماری Cais و مشورت با معماران خلاق و خوش فکرش، تصمیم دیگری گرفتند. اینگونه بود که خانهQuartéis  متولد شد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های پروژه ی طراحی و اجرای این ساختمان منحصر به فرد آشنا کنیم. پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

خانه Quartéis

خانه Quartéis
خانه Quartéis

ساختمان قدیمی، دو طبقه داشت. هر کدام از طبقات نیز یک واحد مسکونی مستقل را در خود جای داده بودند. اما تیم معماران Cais برای طرح جدید، برنامه های دیگری داشتند. پس از برگزاری چند جلسه ی هم اندیشی در بین معمار و کارفرما، تصمیم بر آن شد که در ساختمان Quartéis فقط یک خانه ی تک خانواری گنجانده شود. به این ترتیب، فضاهای قابل سکونت به طبقات بالایی منتقل شدند. درست متوجه شدید. مطابق با نقشه ی جدید، یک طبقه به طبقات خانه Quartéis افزوده شد. در طبقه ی همکف نیز یک گاراژ و چند انباری کوچک و بزرگ جای گرفتند.

خانه Quartéis

خانه Quartéis
فضاهای داخلی خانه Quartéis

یکی از مهم ترین ویژگی های پروژه ی طراحی و اجرای خانه Quartéis، برخورداری فضاهای مسکونی از نور طبیعی و هوای تازه است. علاوه بر این، تیم معماران با انتقال فضاهای زندگی به سطوح بالایی ساختمان، هدف دیگری را نیز محقق کردند. احتمالا بتوانید حدس بزنید که آن هدف چه بود. ایجاد و صیانت از حریم خصوصی ساکنین خانه Quartéis!

خانه Quartéis

خانه Quartéis
نمای Quartéis

اما بیایید که از زاویه ای نزدیک تر به فضاهای داخلی این خانه نگاه کنیم. در طبقه ی اول خانه Quartéis فضاهای خصوصی جانمایی شده اند. یعنی تمامی اتاق های خواب و سرویس های بهداشتی در اینجا هستند. طبقه ی دوم نیز آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق های نشیمن و مطالعه را در خود جای داده است. شاید بد نباشد اگر بدانید که اتاق نشیمن Quartéis چشم اندازی اختصاصی دارد. این بخش از خانه مناظر باشکوه رودخانه ای را که از میانه ی لیسبون می گذرد قاب می گیرد و به ساکنین خود هدیه دهد.

خانه Quartéis

خانه Quartéis
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *