پرش به محتوا
رادیو گاراژ

رادیو گاراژ ؛ سرگذشت نخستین رادیوی شهر لووف

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : رادیو گاراژ  یک مرکز هنری – رسانه ای است. در واقع، اینجا را می توان یک گالری تجربی دانست؛ مکانی ایده آل برای برگزاری نمایشگاه های موقت! البته، هر آنچه که در رادیو گاراژ به نمایش درخواهد آمد، ارتباط مستقیمی با هنر، رادیو، صدا و رسانه های تعاملی دارد. ساختمان نمایشگاه رادیو گاراژ، 167 متر مربع است و در میانه ی لووف (Lviv)، یکی از شهرهای کشور اوکراین (Ukraine) قرار دارد. کار طراحی و اجرای آن هم بر عهده ی استودیوی معماری و طراحی O.M.SHUMELDA بود. در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین جنبه های طراحی رادیو گاراژ آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

رادیو گاراژ

رادیو گاراژ
رادیوگاراژ

رادیو گاراژ

 

بیایید کمی در تاریخ رسانه های ارتباط جمعی کشور اوکراین، به خصوص شهر لووف، غور کنیم. ساختمان رادیو لوف در سال های 1912 و 1913 میلادی ساخته شد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آدولف پیلر (Adolf Piller)، معمار معروف اوکراینی، خود بر روند طراحی و ساخت این ساختمان نظارت داشت. در واقع، ساختمان رادیوی لوف را می توان نمونه ی اولیه از معماری مدرنیستی در کشور اوکراین دانست. اما خانه رادیو لوف هم سرگذشت جالبی دارد. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، این ساختمان برای مدتی کوتاه در اجاره ی چند خانواده قرار داشت. در دوره ای هم بانک لهستان، آنجا را به فضای زندگی کارمندانش در اوکراین تبدیل کرده بود.

رادیو گاراژ

رادیو گاراژ
فضاهای داخلی رادیوگاراژ

رادیو گاراژ

 

تیم معماران O.M.SHUMELDA، برای طراحی رادیو گاراژ، اهداف و اولویت های مشخصی داشتند. آن ها می خواستند از تمام میراث معماری گذشته محافظت نمایند. پس تمامی تزئینات، نقوش و گچ بری سقف ها و دیوارها را تا حد ممکن حفظ، مرمت و بازسازی کردند. از سوی دیگر، شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که بازشوهایی شیشه ای در جای جای سقف و دیوارهای این ساختمان جانمایی شده اند. این منشورها می توانند نور طبیعی را به تمامی اتاق ها و راهروهای ساختمان هدایت کنند. به لطف آن ها، استفاده کنندگان از رادیو گاراژ نیاز چندانی به انرژی برق و نور مصنوعی نخواهند داشتند.

رادیو گاراژ

رادیو گاراژ
نمایی از رادیوگاراژ

رادیو گاراژ

 

ستون فقرات رادیو گاراژ را تعدادی راهروی کوچک تشکیل می دهد. یک سرویس بهداشتی و یک حیاط نیز در این ساختمان به چشم می خورد. از سوی دیگر، باید بدانید که کف ساختمان رادیو، به طور کلی بازسازی شد. رادیو گاراژ، دو طبقه دارد. طبقه ی همکف آن محلی برای برگزاری نمایشگاه ها و سخنرانی هاست و طبقه ی دوم، اتاق های اداری را در خود جای داده است.

رادیو گاراژ
پلان طبقه همکف

 

رادیو گاراژ
پلان طبقه اول

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.