پرش به محتوا
کافه ریزو

کافه ریزو ؛ فضایی انعطاف پذیر و چند منظوره در قلب شهری رو به توسعه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کافه ریزو (Risu) یک کافی شاپ خانوادگی است. این واحد تجاری جذاب و دوست داشتنی در منطقه ی مرکزی بانکوک، پایتخت کشور تایلند (Thailand) قرار دارد. اما یکی از مهم ترین ویژگی های این پروژه، همسایگی سایت کافه با ساختمان هایی مسکونی و اداری است. در حقیقت، بر گرداگرد کافه ریزو هم ساختمان های اداری به چشم می خورند، هم خانه ها و حتی هتل ها! به زبان ساده تر، می توان همسایگان کافه را به دو دسته ی ساختمان های عمومی و خصوصی تقسیم کرد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های زبان معماری کافه ریزو، مهمان کنیم. فقط پیش از هر توضیحی، لازم است اشاره کنیم که مسئولیت طراحی و اجرای ریزو بر عهده ی استودیوی معماری ForX بود.

کافه ریزو

کافه ریزو
کافه ریزو

کافه ریزو

 

نگاهی به ساختار فضایی کافه ریزو

محوطه ی این واحد تجاری شامل یک نوار است. این نوار از ساختار اصلی کافه بیرون آمده است. به نوعی، می توان آن را به عنوان عنصری تاکیدی معرفی کرد. این عنصر می تواند جعبه ی شیشه ای جلوی مغازه را برجسته کند. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند که علاوه بر این نوار، یک حیاط دیگر هم در مرکز سایت کافه ریزو جانمایی شده است. این حیاط مرکزی می تواند قسمت های جلویی، میانی و عقبی ساختمان را به هم متصل نماید.

کافه ریزو

کافه ریزو
نمایی از ساختمان ریزو

کافه ریزو

 

سازماندهی فضایی کافه ریزو چطور شکل گرفته است؟

در فضای پشتی این کافه آشپزخانه و نانوایی جای گرفته اند. این آشپزخانه و نانوایی می توانند هر روز منوهای خانگی منحصر به فرد و خوش عطر و طعم مخصوص کافه ریزو را تولید کنند. به علاوه، در طبقه ی دوم ساختمان این کافه، یک فضای کار مشترک و یک فضای نمایشگاهی جمع و جور هم به چشم می خورد. این دو طبقه، توسط پله هایی مارپیچ به همدیگر متصل می شوند. البته، در مقابل طبقه ی بالایی ریزو، یک تراس جذاب و تماشایی هم جای گرفته است. این تراس می تواند تصاویر بی نظیری از طلوع و غروب آفتاب بر فراز آسمان بانکوک را در خود ثبت کند.

در یکی از گوشه های سایت پروژه ریزو هم یک اقامتگاه مسکونی به چشم می خورد. این اقامتگاه یک اتاق نشیمن، یک سرویس بهداشتی، یک انباری و دو اتاق خواب دارد. در حقیقت، اینجا یک فضای دوبلکس است. و با دکوراسیون مینیمالیستی خود به مسافرین بانکوک خدمت رسانی می کند.

کافه ریزو
پلان کافه

 

کافه ریزو
مقطع کافه

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه