پرش به محتوا
خانه ساکایی

خانه ساکایی ؛ زندگی در خانه ای که مثل شهر طراحی شده است

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروخانه ساکایی فقط و فقط 88 متر مربع مساحت دارد و در ژاپن (Japan) ساخته شده است. در حقیقت، اینجا یک خانه ی تک خانواری است و بر سایتی طویل اما کم عرض جای قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که عرض سایت پروژه چیزی در حدود 7.5 متر و عمق آن بیش از 30 متر است. مسئولیت طراحی و اجرای خانه ساکایی بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Hearth بود. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های زبان معماری این پروژه مسکونی جذاب و منحصر به فرد. پس لطفاً تا انتهای مسیر، با ما همراه بمانید.

خانه ساکایی

خانه ساکایی
خانه ساکایی

خانه ساکایی

 

آشنایی با ساختار و ریشه های خانه ساکایی

خانه ساکایی از یک پلان طبقاتی برخوردار است. این پلان طبقاتی را یک حیاط، یا شاید بهتر باشد اگر بگوییم یک باغ سبز در جبهه ی جلویی و یک باغ سبز در جبهه ی پشتی محاصره کرده اند. این ساختار فضایی هوشمندانه، امکان جذب نور خورشید و جریان هوای تازه در همه جای خانه را فراهم نموده است.

البته لازم است اشاره کنیم که تیم معماران به همه ی جنبه های ماجرا فکر کرده بودند. به همین دلیل با نصب نورگیرها و سایه اندازهایی در مکان های مختلف، جلوی نفوذ تابش گزنده و آزار رساننده ی نور خورشید به فضاهای داخلی خانه را گرفتند.

خانه ساکایی

خانه ساکایی
پروژه مسکونی ساکایی

خانه ساکایی

 

سازماندهی فضایی خانه ساکایی چطور طراحی شد؟

یکی از مهم ترین عناصر تشکیل دهنده ی زبان معماری خانه ساکایی، کوچه ها یا همان فضاهای نیمه باز – نیمه بسته هستند. آن ها توانستند که به این واحد مسکونی نه چندان بزرگ، حسی شبیه شهر ببخشند. به این ترتیب، غنای فضاهای داخلی به سادگی افزایش افتاد. علاوه بر این، اتصالات متعددی در بین فضاهای داخلی و خارجی برقرار شد. این اتصالات نیز توانستند که فضاهای عملکردی، سبز و پویایی را به خانواده ی ساکن در خانه ببخشند. حالا دیگر می توان ادعا کرد که این واحد مسکونی، بهترین انتخاب برای گذراندن یک زندگی روزمره است.

خانه ساکایی
پلان

 

خانه ساکایی
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه