پرش به محتوا
خانه Seoidin Courtyard

خانه Seoidin Courtyard ؛ ستاره ای در صنعت معماری ایرلند

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در اواسط سال 2021 میلادی، تیمی از معماران استودیوی معماری DUA مسئولیت پروژه طراحی و اجرای خانه Seoidin Courtyard را بر عهده گرفتند. این خانه، با مساحتی درحدود 150 مترمربع، به یکی از خانواده های راتات، واقع در کشور ایرلند (Ireland) تعلق دارد. این خانواده، در نخستین گام از تیم معماران خواستند که حتماً سه اتاق خواب را در طرح خود بگنجانند. از سوی دیگر، می خواستند که فرم و چیدمان خانه در همسویی با زبان معماری محلی راتات باشد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را به تماشای مهم ترین مشخصه های این پروژه مسکونی مهمان کنیم. پس لطفا تا انتهای مسیر، با ما همراه باشید.

خانه Seoidin Courtyard

خانه Seoidin Courtyard
خانه Seoidin Courtyard

 

نگاهی به ساختار خانه Seoidin Courtyard

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این ساختمان، به دور یک حیاط داخلی سازماندهی شده است. هر کدام از بال های خانه Seoidin Courtyard به دقت از حریم خصوصی ساکنین خود محافظت می کند. اما این ماجرا نباید شما را به اشتباه بیندازد! تک تک فضاهای داخلی خانه می توانند در تمامی ساعات روز از نور طبیعی و هوای تازه بهره مند شوند. از سوی دیگر، لازم است بدانید که اتاق های خواب و فضاهای خصوصی این خانه رو به سوی مناظر بیرونی سایت پروژه دارند. این در حالی است که فضاهای خانوادگی تری مثل اتاق نشیمن، به روی حیاط داخلی پروژه گشوده خواهند شد.

خانه Seoidin Courtyard

خانه Seoidin Courtyard
فضاهای داخلی خانه Seoidin Courtyard

خانه Seoidin Courtyard

یکی از مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای خانه Seoidin Courtyard، جانمایی چندین حیاط در سایت است. یکی از این حیاط ها را می توان حیاط بیرونی خانه نامید. دیگری حیاط داخلی خانه است. در بند پیش، به تفصیل در مورد این حیاط داخلی سخن گفتیم. اما حیاط سوم، در بین حیاط های بیرونی و داخلی جای گرفته است. مهم ترین وظیفه ی سومین فضای باز خارجی، کمرنگ تر کردن مرز بین فضاهای داخلی و خارجی عنوان شده است.

خانه Seoidin Courtyard

خانه Seoidin Courtyard
نمای ساختمان Seoidin Courtyard

 

چشم انداز خانه Seoidin Courtyard

اما مناظری که در قاب پنجره های این خانه ثبت می شوند، در نوع خود جذاب و فراموش نشدنی هستند. به عنوان نمونه، می توان به اتاق غذاخوری اشاره کرد. در قاب پنجره های افقی اتاق غذاخوری خانه، مناظری از مراتع راتات ثبت می شود. حمام، پنجره ای رو به حیاط داخلی دارد؛ بدون اینکه ساکنینش را در معرض دید حاضرین در حیاط قرار دهد. در آشپزخانه هم قاب هایی از مناظر ابری و زیبای ایرلند ثبت خواهد شد.

خانه Seoidin Courtyard

در نهایت، می توان اشاره کرد که اگر از بیرون به خانه نگاه کنید، با فرمی ساده مواجه خواهید شد. به زبان ساده تر، به هیچ عنوان نخواهید توانست که متوجه پیچیدگی های فضایی و ابهام های ماهرانه ای که در طرح گنجانده شده است، شوید. این ماجرا به شما ثابت می کند که صنعت معماری در تولید فضاهایی که پیچیدگی را نه به یکباره که آرام آرام به نمایش می گذارند، موفق عمل کرده است.

خانه Seoidin Courtyard
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *