پرش به محتوا
پاویون شکوفه های شانگن

پاویون شکوفه های شانگن ؛ غلبه ی قدرت ابهام و احساس به معماری ماشینی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : دهکده‌ ی شانگن، حاصل یکی از پروژه های توسعه ی شهر ونژو در کشور چین (China) می باشد. این دهکده، به کمک تکنیک های سنتی معماری چینی ساخته شده است. اصلی ترین هدفش هم، جلب توجه توریست های بیشماری است که هر ساله به چین سفر می کنند. یکی از کمپانی های معماری ای که در طرح توسعه ی این دهکده نقشی غیر قابل انکار داشت، SpActrum است. کمپانی SpActrum، با پروژه طراحی و اجرای پاویون شکوفه های شانگن توانست جذابیت خاصی را به این فضای سنتی ببخشد. شکوفه های شانگن مساحتی در حدود 120 متر مربع دارد و در اواسط سال 2020 میلادی به بهره برداری رسیده است. در ادامه ی این مطلب، تلاش می کنیم که شما را با تمام جنبه های زبان معماری این غرفه ی منحصر به فرد آشنا کنیم. پس لطفا با ما همراه باشید.

پاویون شکوفه های شانگن

پاویون شکوفه های شانگن
موقعیت پاویون شکوفه های شانگن

 

آشنایی با ریشه های پاویون شکوفه های شانگن

تیم معماران SpActrum دریافتند که پروژه طراحی دهکده شانگن در حال خروج از ریل خود است. می پرسید چرا؟ چون موج ساختمان سازی ها داشت به سمت ماشینی شدن پیش می رفت. برای جلوگیری از این ماجرا، ایده ی طراحی یک غرفه به نام پاویون شکوفه های شانگن مطرح شد. یک قطعه زمین هم در کنار پل قدیمی روستا، برای برپایی این غرفه انتخاب گردید. به این ترتیب، قدرت ابهام و احساس دوباره توانست بر روند ماشینی شدن صنعت معماری معاصر چیره شود و رنگ و بوی هنرمندانه ای را به دهکده ببخشد.

پاویون شکوفه های شانگن

 

اشاره کردیم که پاویون داستان ما، در کنار پل قدیمی روستا برپا شده است. اما بگذارید که موقعیت جغرافیایی آن را دقیق تر توضیح بدهیم. پاویون شکوفه های شانگن، با یکی از خانه های روستایی جذاب منطقه، همسایه است. این خانه در دهه های 1950 و 1960 میلادی تمکیل شد. از سوی دیگر، نزدیکی به رودخانه ی شانگن، قدرت استراتژیک بی نظیری را به غرفه شکوفه های شانگن می بخشد. می پرسید چطور مگر؟ یک رودخانه ی پرخروش و یک پل قدیمی، پتانسیل این را دارند که به نقطه ی کانونی دهکده و مرکز معنوی آن بدل شوند. چرا که ایده آل ترین مکان برای برپایی تجمعات مردمی، همینجاست.

پاویون شکوفه های شانگن
نمایی از پاویون شکوفه های شانگن

 

زبان معماری پاویون شکوفه های شانگن چطور تدوین شد؟

تیم معماران این پروژه، از یک هندسه ی پیچیده برای شکل دادن به زبان معماری پاویون بهره گرفتند. اما بگذارید که ظاهر این ساختمان را با زبانی ساده تر برای شما توصیف کنیم. مثلث ها و چهارگوش ها نقش مهمی را در شکل گیری زبان معماری این غرفه ایفا می کنند. از سوی دیگر، می توان مشاهده کرد که رشد و توسعه ی ساختمان پاویون به کمک دو فرم مارپیچی صورت گرفته است. این فرم مارپیچی، آرام آرام از سطح زمین فاصله می گیرد و به سکویی می پیوندد که دسترسی به طبقات بالایی ساختمان را ممکن می سازد.

پاویون شکوفه های شانگن

پاویون شکوفه های شانگن
همسایگان غرفه شکوفه های شانگن

همانطور که شما هم مشاهده می کنید، ساختمان پاویون، ساختمانی مستحکم و پایدار است. حضور گیاهان سبز در گوشه و کنار آن، تضمینی برای این موضوع است. از سوی دیگر، می توان اطمینان یافت که به کمک همین گیاهان، ساختمان به سادگی در طبیعت اطراف خود ادغام می گردد.

پاویون شکوفه های شانگن

پاویون شکوفه های شانگن
پلان پشت بام

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.