پرش به محتوا
آتریوم Skoyen

آتریوم Skoyen ؛ آخرین قطعه از پازل اداری یک بلوک شهری

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروآتریوم Skoyen، جوان ترین عضو یک مجتمع اداری است. این مجتمع، در اسلو، پایتخت زیبای کشور نروژ (Norway) بنا شده است و حدوداً 65000 متر مربع مساحت دارد. بد نیست بدانید که نه فقط مسئولیت طراحی آتریوم، که مسئولیت طراحی کل مجموعه بر دوش معمارانی از کمپانی معماری Lund + Slaatto بود. آن ها در این مجموعه، که یکی از عظیم ترین مجموعه های نروژ به شمار می آید، کاربری های مختلفی را گنجاندند. از مرکز همایش گرفته تا یک رستوران جذاب و به شدت کاربرپسند! در ادامه ی این مطلب، نگاهی کوتاه خواهیم انداخت به مهم ترین ویژگی های زبان معماری ساختمان آتریوم Skoyen! پس لطفاً تا انتهای این سفر مجازی کوتاه، با ما همراه باشید.

آتریوم Skoyen

آتریوم Skoyen
آتریوم Skoyen

آتریوم Skoyen

 

آشنایی با ساختار فضایی آتریوم Skoyen

در اسلو، آتریوم Skoyen را با ویژگی های ظاهری خاصش می شناسند. می پرسید کدام ویژگی ها؟ کمی به تصاویر منتشر شده از پروژه نگاه کنید. متوجه خطوط افقی و گوشه های منحنی بنا شده اید؟ حالا دیگر این ترکیب خلاقانه به آشنای تمامی شهروندان پایتخت نروژ تبدیل شده است. حتی شاید بتوانیم ادعا کنیم که این ساختمان جوان توانسته است بلوک شهری خود را به مرحله ی بلوغ بصری برساند. از طرف دیگر، همجواری اش با یک مرکز حمل و نقل عمومی، بر ارزش و کیفیت های آن افزوده است! به علاوه، ممکن است شما هم مثل ما به وجد بیایید اگر بدانید که این آتریوم به شبکه ی پیچیده ای از مسیرهای دوچرخه سوای شهر متصل می باشد.

آتریوم Skoyen
نمایی از آتریوم Skoyen

آتریوم Skoyen

 

نمای آتریوم Skoyen چطور طراحی شده است؟

آتریوم Skoyen ظاهری بسیار پویا دارد. اما اگر از نمای آن بپرسید، باید بگوییم: پانل آلومینیومی! بله، پانل های آلومینیومی بازیگران نقش اصلی در پروسه طراحی نمای این ساختمان به شمار می آیند. حواستان هست که این متریال، در زمره ی متریال های بازتابنده طبقه بندی می شود؟ درست به همین دلیل، در ساعات مختلف شبانه روز، تصاویر متفاوت و منحصر به فردی از Skoyen در چشم شهر ثبت می گردد. به عنوان نمونه، در زیر آفتاب روزهای تابستان، Skoyen همچون نگینی طلایی بر انگشتر شهر به نظر می رسد.

جالب تر از همه اینکه حیاط عمومی آتریوم دو کاربرد عمده دارد. یکی اینکه می تواند بخش های مختلف مجموعه را به هم وصل کند. دومی هم اینکه، فضایی عمومی است و برای دورهمی های دوستانه و ملاقات های نیمه – رسمی بسیار ایده آل به نظر می رسد!

آتریوم Skoyen

آتریوم Skoyen
پلان آتریوم

آتریوم Skoyen

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.