پرش به محتوا
خانه Stilt

خانه Stilt ؛ خانه ای ساخته شده با عناصر مورب

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Stilt در ژاپن (Japan) ساخته شده است؛ در جایی نزدیک به یکی از آرامگاه های باستانی این کشور! ضلع شمالی خانه به شیب منتهی به آرامگاه وصل می شود و ضلع جنوبی آن تا مزارع برنج امتداد می یابد. خانه Stilt فقط 85 مترمربع مساحت دارد اما سازماندهی فضایی آن به گونه ای منحصر به فرد انجام شده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اتاق نشیمن این خانه به بالاترین طبقه منتقل شده است. به این ترتیب، زیباترین و وسیع ترین نماها در مقابل چشمان اعضای خانواده قاب خواهند شد. کار طراحی و اجرای این واحد مسکونی متفاوت و تماشایی بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری FT بود. آن ها این پروژه ی خلاقانه را در اواسط سال 2021 میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه ی مطلب، شما را با مهم ترین جزئیات طراحی خانه Stilt آشنا خواهیم کرد. پس لطفا با ما همراه باشید.

خانه Stilt

خانه Stilt
خانه Stilt

 

پالت متریال خانه Stilt

در پالت متریال خانه Stilt عناصر زیادی به چشم نمی خورند. در حقیقت، این خانه با کمک متریال چوب و ورق های فولادی ساخته شد. البته، بخش عمده ای از استحکام و ثبات خانه بر دوش چهار ستون مکعب شکلی است که در چهار سوی خانه جانمایی شده اند. از سوی دیگر جالب است بدانید که تیم معماران این پروژه، توجه زیادی به مسائل و ملاحظات زیست محیطی داشتند. آن ها امکان استفاده از انرژی های خورشیدی را در خانه فراهم کردند. به علاوه، تلاش کردند که تاثیر زیادی بر محیط طبیعی اطراف خانه نگذارند.

خانه Stilt

خانه Stilt

خانه Stilt
نمایی از خانه Stilt

 

شینکابه چیست؟

بیایید به تصاویر منتشر شده از خانه Stilt، یک بار دیگر و با دقت بیشتری نگاه کنیم. متوجه گستردگی کاربرد سازه ها و عناصر مورب در این خانه شده اید؟ اصلا تا به حال از خودتان پرسیده اید که بهترین راه نمایش عناصر مورب در معماری چیست؟ ژاپنی ها برای این وضعیت هم یک اصطلاح دارند! آن ها از عبارت شینکابه برای معرفی سازه هایی استفاده می کنند که ستون ها و تیرهای موجود در سطح دیوار را پنهان می کند. در چنین شرایطی، پای سوال دیگری به ماجرا باز می شود. اگر این عناصر مورب را به عنوان ساختار اصلی خانه در نظر بگیریم، چه می شود؟ غیر از این است که از نمایش آن عناصر ناگزیر خواهیم بود؟ با این حال، تیم معماران مواظب بودند که موقعیت و اندازه ی این عناصر مورب، تاثیر یا دخالتی بر جریان زندگی روزمره نداشته باشد.

خانه Stilt
پلان

 

خانه Stilt
مدل خانه Stilt

 

خانه Stilt
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.