خانه سنگی ؛ پناهگاهی امن در منطقه ای زلزله خیز

خانه سنگی
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 6 بهمن 1400تعداد بازدید : 482 دسته بندی : آموزش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروخانه سنگی در دامنه ی کوه های سر به فلک کشیده ی آند، واقع در کشور آرژانتین (Argentina) ساخته شده است. مالک این واحد مسکونی 170 متر مربعی به دنبال زندگی در یک پناهگاه سنگی بود. او می خواست خانه اش، ترجمه ی معاصری از پناهگاه های باستانی آرژانتین (با نام تاریخی پیرکاس) را ارائه دهد. برای رسیدن به این هدف نیز به تیمی از معماران کمپانی معماری Alberto Tonconogy y Asociados مراجعه کرد. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های پروسه ی طراحی و اجرای خانه سنگی! پس لطفا با ما همراه باشید.

خانه سنگی

خانه سنگی
خانه سنگی

خانه سنگی

 

آشنایی با ساختار و ریشه های خانه سنگی

تیم معماران این پروژه متوجه علاقه ی خاص مالک به معماری باستانی آرژانتین شده بودند. به همین دلیل هم سعی کردند ساختاری بسازند که کاملا منطبق با اصول و ضوابط معماری سنتی کشورشان باشد. اما حدس می زنید که کدام متریال توانست آن ها را در این مسیر، یاری کند؟ درست حدس زده اید! متریال سنگ! اما چه نوع سنگی؟ سنگی که درصد اکسید آهن آن بالا باشد. یعنی دقیقاً همان متریالی که در دامنه ی کوه های آند به وفور یافت می شود.

خانه سنگی

خانه سنگی
فضاهای داخلی 

 

نگاهی به استراتژی طراحی خانه سنگی

تیم معماران Alberto Tonconogy y Asociados بر روی بهینه سازی و با کیفیت نگه داشتن جلوه های بصری کارشان متمرکز شده بودند. در همین راستا، می توان مشاهده کرد که چهار نمای ساختمان به هشت نما تبدیل شده اند. در واقع، بهتر است بگوییم که خانه سنگی، از درون به دو نیم تقسیم شد. یکی از این دو قسمت کارکردی اجتماعی دارد و فضاهای خانوادگی را در خود جای داده است. دیگری هم کارکردی خصوصی دارد و اتاق های خواب خانه را در بر گرفته است. البته، دو نیم خانه سنگی توسط یک پل شیشه ای به هم متصل می شوند.

خانه سنگی

خانه سنگی
نمایی از خانه

 

آشنایی با پالت متریال خانه سنگی

شاید بد نباشد اگر بدانید که این خانه در منطقه ای زلزله خیز ساخته شده است. تیم معماران، این ماجرا را به بهانه ای برای طراحی یک سیستم سازه ای کاملا انعطاف پذیر تبدیل کردند. در سیستم سازه ای این واحد مسکونی، علاوه بر سنگ، متریال فلز هم به چشم می خورد. البته، نمی توان نقش بتن را نیز در شکل دهی به پالت متریال این پروژه انکار کرد.

خانه سنگی

در نهایت می توان مشاهده نمود که خانه سنگی می تواند کاملا مستقل از طبیعت اطراف، به حیات خود ادامه بدهد. از سوی دیگر، استفاده از پانل های خورشیدی و سیستم های جمع آوری آب باران، توانست به این پروژه رنگ و بویی اکولوژیک ببخشد.

خانه سنگی
پلان
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

ورکشاپ حرفه ای Lemon Office

1,499,000 تومان
04:30ساعت
24

ورکشاپ حرفه ای Para Containers

999,000 تومان
02:09ساعت
60

ورکشاپ حرفه ای Revit Parametric / Dynamo

1,199,000 تومان
5
14:00ساعت
780

ورکشاپ حرفه ای ParaLight

1,499,000 تومان
04:00ساعت
1650

ورکشاپ حرفه ای FinGlass

899,000 تومان
02:00ساعت
2281

ورکشاپ حرفه ای KitchenExpert

1,499,000 تومان
5
08:00ساعت
2070

ورکشاپ حرفه ای BoxOffice

1,499,000 تومان
08:00ساعت
1260