پرش به محتوا
اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا ؛ نمادی برای تلفیق معماری معاصر در هنرهای بومی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروساختمان اکو هتل سونیاتا را می توان به عنوان یک سازه ی پایدار به شما معرفی کرد. چرا که در این پروژه، هم متریال و مصالح و هم تکنیک های ساخت و ساز… براساس اصول معماری دوستدار محیط زیست انتخاب شده اند. مسئولیت طراحی و اجرای چنین طرحی بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری Kacheri بود. این تیم خلاق و خوش فکر، تلاش کردند که الزامات و اولویت های طراحی پروژه را با تلفیق الزامات زیبایی شناسی، راحتی و تجمل تدوین کنند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که مرور کوتاهی داشته باشیم بر مهم ترین جنبه های زبان معماری ساختمان اکو هتل سونیاتا!

اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا
اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا

 

آشنایی با ریشه ها و ساختار اکو هتل سونیاتا

این ساختمان جذاب و منحصر به فرد، در چیکماگالور ساخته شده است. چیکماگالور، یکی از شهرهای بارانی و خوش آب و هوای کشور هند (India) می باشد. از سوی دیگر، جالب است بدانید که این ساختمان 930 متر مربعی توانسته است رکورد جذابی را بر جای بگذارد. آن هم، دستیابی به کمترین میزان کربن منتشر شده در هوا (در جریان ساخت و ساز) است.

عمده ی ساختار این اکو هتل به کمک متریال خاک، البته خاک محلی، شکل گرفت. در حقیقت،  تیم معماران این پروژه برای استفاده از خاک محلی دست به دامن تکنیک های مختلفی داشتند. به این ترتیب توانستند از خاک چیکماگالور، بلوک های گلی، بتن گلی و خاک کوبیده را استخراج نمایند. علاوه بر این، بد نیست اشاره کنیم که سازه ی این اکو هتل سازه ای باز به شمار می آید. به همین دلیل، نمی توان ستون های بتنی زیادی را در ساختار آن پیدا کرد. پس شاهد جانمایی طاق های آجری، سقف های قوسی و سقف های سفالی پیش ساخته به عنوان جایگزین های ستون های بتنی هستیم.

اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا
نمای اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا

 

جذاب ترین عناصر جانمایی شده در اکو هتل سونیاتا کدام ها هستند؟

شاید شما هم مثل ما به وجد بیایید اگر دریابید که آب باران (چیکماگالور منطقه ای بارانی است) از تراس های ساختمان به حیاط مرکزی آن هدایت می شود. یعنی به جایی که مخازن بزرگ ذخیره ی آب باران با ظرفیتی در حدود 45 هزار لیتر جانمایی شده اند!

به طور کلی، اکو هتل سونیاتا را می توان یک فضای مینیمال دانست. معماران این هتل با تکیه بر هنر دست صنعتگران محلی توانسته اند برگ زرینی را به دفتر معماری معاصر هند اضافه کنند.

اکو هتل سونیاتا

اکو هتل سونیاتا
پلان هتل

 

اکو هتل سونیاتا
مقطع هتل

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.