پرش به محتوا
دو خانه روی صخره

دو خانه روی صخره ؛ پنجره ای رو به اقیانوس اطلس

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه دو خانه روی صخره، شامل ساخت دو خانه ی تک خانواری در Arco da Calheta، یکی از شهرهای کشور پرتغال (Portugal) می باشد. جالب است بدانید که این شهر در چند متری ساحل اقیانوس اطلس و در جزیره ای به نام مادیرا واقع شده است. از سوی دیگر، عمده ی زمین های  Arco da Calheta زیر کشت موز هستند. به هر روی، کار طراحی و اجرای پروژه دو خانه روی صخره بر عهده ی تیمی از معماران آتلیه معماری Tabibo بود. آنها این دو خانه را که هر کدام 200 متر مربع مساحت دارند، در سال 2020 میلادی به بهره برداری رساندند. در ادامه این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های این دو خانه روی صخره آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دو خانه روی صخره

دو خانه روی صخره
دو خانه بر روی صخره

اگر از ما بپرسید که جذاب ترین ویژگی این پروژه ی مسکونی چیست؟ باید بگوییم که برخورداری از یک فضای منحصر به فرد و یک چشم انداز تکرار نشدنی! تیم معماران این پروژه، کار خود را با شناخت طبیعت شهر و ماهیت زندگی ساکنین آن آغاز کردند. در گام دوم نیز بررسی توپوگرافی سایت پروژه در دستور کار قرار گرفت. در نهایت، تصمیم بر این شد که در هر دو خانه روی صخره، فضاهای خانوادگی و اجتماعی به طبقات فوقانی منتقل شود. همزمان، طبقات همکف نیز به فضاهای صمیمانه تر و خصوصی تر اختصاص یافت.

دو خانه روی صخره

دو خانه روی صخره

زمینی که پروژه دو خانه بر صخره بر آن اجرا شده است، 600 متر مربع مساحت دارد. این سایت از سمت شمال به یک جاده ی قدیمی اما قابل استفاده منتهی می شود. از سمت غرب نیز، همسایه ی یکی از پرطرفدارترین مسیرهای پیاده روی شهر است. فضاهای جنوبی و شرقی هم در محاصره ی سایر همسایگان مسکونی هستند. پس ناگفته پیداست که این پروژه از انواع دسترسی های سواره و پیاده برخوردار است. و این هم یکی دیگر از مزایای سایت پروژه می باشد.

دو خانه روی صخره

دو خانه روی صخره
فضاهای داخلی

یکی دیگر از عناصر مشابه هر دو خانه ی روی صخره، تراس است. جالب است بدانید که تیم معماران Tabibo هر دوی این تراس ها را با کمک سنگ بازالت طراحی کردند. چرا که بازالت، یکی از متریال محلی این منطقه از کشور پرتغال به شمار می آید. اما در جریان طراحی فضاهای داخلی این پروژه (برعکس فضاهای خارجی) متریال سنگ نقش چندانی نداشت. معماران Tabibo تلاش کردند که فضاهای داخلی هر دو خانه روی صخره را با متریالی ساده تر سازماندهی کنند. یعنی زبان معماری داخلی این پروژه زبانی ترکیبی تر، انعطاف پذیر و تغییر پذیرتر است.

دو خانه روی صخره
طرح اگزونومتریک

 

دو خانه روی صخره
پلان

 

دو خانه روی صخره
کانسپت

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *