پرش به محتوا
ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA ؛ طرحی برای توسعه ورزشی فرانسه

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه ی طراحی و اجرای ایستگاه ورزشی UCPA، به عنوان بخشی از طرح توسعه ی شهر رنس (Reims) در کشور فرانسه (France) شناخته می شود. این پروژه ی عظیم، 11450 متر مربع مساحت دارد و در سال 2020 میلادی به بهره برداری رسیده است. کار طراحی و اجرای آن هم بر عهده ی تیمی از معماران شرکت معماری Marc Mimram بود. در ادامه ی این مطلب، مهم ترین جزئیات طراحی ایستگاه ورزشی UCPA را با شما در میان خواهیم گذاشت. پس با ما همراه باشید.

ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA
ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA

پیش از هر چیز، بگذارید کمی در مورد سازمان UCPA سخن بگوییم. UCPA، یکی از سازمان های غیرانتفاعی فرانسه می باشد. مهم ترین وظیفه ی اعضای این سازمان، توزیع تسهیلات ورزشی برای افراد بالای 7 سال در فضاهای باز است. این اتحادیه، در سال 1965 میلادی در فرانسه تاسیس شد و از آن زمان، سالانه چیزی در حدود 250 هزار نفر را از امکانات ورزشی بهره مند می کند. این پروژه هم در همین راستا طراحی شد. تجهیزات جدید، ضمن حفظ حریم خصوصی شهروندان رنس، مجموعه ای از امکانات ورزشی را در اختیارشان قرار می دهد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که عمده ی تمرکز ایستگاه UCPA بر ورزش شناست!

ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA
فضاهای داخلی ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA

این پروژه ی عظیم، برنامه ها و فضاهای متنوعی را در خود جای داده است. از این میان، می توان به یک سالن شنا با 4 استخر داخلی اشاره کرد. اما ستاره ی درخشان این مجموعه، استخری است که براساس استانداردهای المپیک طراحی شده است و ظرفیت میزبانی از 1500 تماشاگر را نیز دارد. در کنار این ها، چندین واحد تجاری کوچک و متوسط، یک فضای اداری، یک سالن اسکواش و یک سالن هاکی روی یخ نیز در ایستگاه ورزشی UCPA گنجانده شده است.

ایستگاه ورزشی UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA
نمایی از ایستگاه UCPA

ایستگاه ورزشی UCPA

بخش عمده ای از هویت این ایستگاه ورزشی با کمک سقف متفاوت و منحصر به فردش شکل گرفته است. هندسه ی سقف این مجتمع ورزشی، زبانی آزاد و فراتر از تمامی چارچوب های موجود دارد. ساختار مشبک این سقف، حتی در تصاویر هم مشهود است. شکاف های موجود در آن، می توانند ورود نور طبیعی به هر دو استخر مهم مجموعه، استخر المپیک و استخر لودی (Ludi) را تضمین کنند. اما نباید در مورد میزان کارایی و مقرون به صرفه بودن ساختمان (از لحاظ مصرف انرژی) به شک بیفتید. علیرغم وجود این روزنه های شفاف، هنوز هم سقف جدیدترین ایستگاه ورزشی رنس، عایق صدا و حرارت است.

ایستگاه ورزشی UCPA
پلان

 

ایستگاه ورزشی UCPA
سایت پلان

 

ایستگاه ورزشی UCPA
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.