پرش به محتوا
خانه Viewpoint

خانه Viewpoint ؛ تسلط فضاهای باز بر فضاهای بسته

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Viewpoint در زمینی به مساحت 324 مترمربع و در باورو (BAURU)، یکی از شهرهای کشور برزیل (Brazil) ساخته شد. پیش از هر چیز، بهتر است بدانید که این شهر 366 هزار نفری، با مشکلات شدید زه کشی و دفع فاضلاب دست و پنجه نرم می کند. تیم معماران استودیوی معماری Lívia Zanelli در چنین شرایطی پروژه ی طراحی و اجرای خانه Viewpoint را آغاز کردند. آن ها تصمیم گرفتند که حدود یک سوم از سایت پروژه را به صورت کاملا نفوذپذیر طراحی کنند. به این ترتیب، خانه با کمک چهار پوسته ی اصلی سازماندهی شد. فصل مشترک این چهار پوسته، راه پله ای است که می تواند به مناطق باز و آزاد فضاهای داخلی و خارجی، اشکال و جهات مختلف آن قوام و جلا ببخشد. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین خصوصیات زبان معماری این پروژه ی مسکونی خواهیم برد.

خانه Viewpoint

خانه Viewpoint
خانه Viewpoint

خانه Viewpoint

معرفی فضاهای داخلی خانه 

مساحت فضاهای داخلی خانه Viewpoint چیزی در حدود 270 مترمربع است. اما ماجرا از جایی شگفت انگیز می شود که بدانید این اقامتگاه مسکونی، یک حیاط 360 مترمربعی دارد. به این ترتیب، با وجود همجواری خانه و یک خیابان شلوغ، باز هم فضای لازم برای تنفس، بازی و گذراندن اوقات فراغت، فراهم شده است. اما بیایید که نگاهی از نزدیک به چیدمان فضایی این واحد مسکونی بیندازیم. در طبقه ی همکف خانه، گاراژ، پارکینگ دوچرخه ها و رختشورخانه جای گرفته اند. البته، همانطور که گفتیم، بیش از 60 درصد از فضای طبقه همکف، آزاد و باز می باشد. در طبقه ی میانی خانه Viewpoint سرویس های بهداشتی، اتاق های خواب و یک کتابخانه قرار دارند. بالاترین طبقه هم یک آشپزخانه، یک استخر شنا و تراسی مشرف به دره ی مجاور سایت را دربر گرفته است.

خانه Viewpoint

خانه Viewpoint
نمایی از خانه Viewpoint

خانه Viewpoint

پالت متریال خانه 

تیم معماران این پروژه به دنبال پیدا کردن راهی برای کاهش هزینه های ساخت و نگهداری بودند. در راه رسیدن به این هدف نیز از ساختارهای فلزی، بلوک های بتنی و تاسیسات روکار بهره گرفتند. البته، دیوارهای داخلی خانه، به خصوص در طبقه ی میانی آن از جنس گچ ساخته شده اند. از سوی دیگر، در این پروژه با مشکل تامین نور طبیعی و هوای تازه مواجه نخواهیم بود. که آن هم به لطف تعدد تراس ها و فضاهای باز کوچک و بزرگ است. به علاوه، بد نیست بدانید که بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز خانه توسط پانل های خورشیدی تامین می شود.

خانه Viewpoint
پلان پشت بام

 

خانه Viewpoint
پلان طبقه میانی

 

خانه Viewpoint
پلان همکف

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *