پرش به محتوا
مدرسه ابتدایی Wesoła

مدرسه ابتدایی Wesoła ؛ طرحی برای حفاظت از میراث طبیعی شهر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : امروز تصمیم گرفته ایم که داستان توسعه ی یکی از مدارس ابتدایی شهر ورشو (Warsaw)، پایتخت کشور لهستان (Poland) را با شما در میان بگذاریم. ماجرا از جایی شروع شد که مدیران مدرسه دریافتند در مسیر توسعه ی ساختمان های داخلی مدرسه، بیست درخت زیبا و قدیمی سینه سپر کرده اند. ناگفته پیداست که اولویت آنان، حفظ درختان بود. پس به تیمی از معماران استودیوی معماری xy مراجعه کردند و از آن ها خواستند که چاره ای برای این مشکل بیابند. در ادامه ی این مطلب، شما را با مراحل توسعه مدرسه ابتدایی Wesoła و تمهیدات هوشمندانه ی تیم معماران xy آشنا خواهیم کرد. پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

مدرسه ابتدایی Wesoła

مدرسه ابتدایی Wesoła
مدرسه ابتدایی Wesoła

 

مسیر شناخت سایت پروژه مدرسه ابتدایی Wesoła

معماران xy کار خود را با شناخت سایت پروژه آغاز کردند. در این مسیر دریافتند که در زمین پشت مدرسه، خاکریزی به ارتفاع سه متر به حال خود رها شده است. این خاکریز در طول سالیان دراز پر از بوته های خودرو شده بود و وضعیت چندان دلپذیری نداشت. با این حال، معماران xy توانستند پتانسیل های این مکان را به طرفه العینی دریابند. پس کار توسعه ی مدرسه را از همین نقطه آغاز کردند. به این ترتیب، هم درختان قدیمی حیاط مدرسه حفظ شدند و هم سایت جدید، امکانات بیشتری را به طراحان عرضه کرد.

مدرسه ابتدایی Wesoła

مدرسه ابتدایی Wesoła
نمایی از مدرسه Wesoła

 

سازماندهی فضایی مدرسه ابتدایی Wesoła

اما شاید بپرسید که اگر درختان قدیمی حیاط مدرسه حذف می شدند، چه اتفاقی می افتاد؟ در آن صورت ساختمانی متولد می شد که فقط می توانست چند کلاس درس با نیم اندازه ی کلاس های معمولی را در خود جای دهد. اما سایت جدید اینگونه نبود. این زمین 600 متر مربعی می توانست فضاهایی کاملا استاندارد و حتی بیشتر از نیاز فعلی مدرسه را به مدیران هدیه دهد. حالا دیگر کلاس های درس مدرسه Wesoła بزرگ تر هستند. اما مهم تر از همه اینکه برای دانش آموزان دارای نیازمندی های خاص هم بهینه شده اند.

مدرسه ابتدایی Wesoła

مدرسه ابتدایی Wesoła
نمایی از Wesoła

 

ساختار مدرسه ابتدایی Wesoła

تیم معماران xy  فضاهای داخلی متنوعی را در ساختمان مدرسه ابتدایی Wesoła جانمایی کردند. از این میان می توان به یک کلاس هنر، چند کلاس آموزش زبان، اتاق های درمانی، اتاق تمرین موسیقی، اتاق مطالعه و اتاق حل تکلیف اشاره کرد. شاید شما هم مثل ما به وجد بیایید اگر متوجه شوید که دیوارهای داخلی اتاق های مطالعه و حل تکلیف این مدرسه، دیوارهای متحرک هستند. یعنی فضاهای داخلی Wesoła از حداکثر انعطاف پذیری برخوردارند و می توانند پاسخگوی نیازهای آتی دانش آموزان و تیم آموزشی باشند.

مدرسه ابتدایی Wesoła

مدرسه ابتدایی Wesoła
ارتفاع

 

مدرسه ابتدایی Wesoła
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *