پرش به محتوا
خانه ای چوبی در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار ؛ هنرنمایی معماری معاصر در روستایی کهن

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه ای چوبی در چمنزار، در کشور لهستان (Poland) ساخته شده است. این اقامتگاه مسکونی 150 متر مربعی، حاصل هنرمندی تیمی از معماران کمپانی معماری Ultra می باشد. اما چیزی که داستان این پروژه را برای ما جذاب کرد، نخستین درخواست مالکین خانه از تیم معماران بود. آن ها در اولین جلسه ی گفتگو، با جدیت اعلام کردند که دوست ندارند هیچ چوبی بر روی نمای خانه به چشم بخورد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین چالش های پیش روی معماران خانه ای چوبی در چمنزار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خانه ای چوبی در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار
نمایی از خانه ی چوبی در چمنزار

اگر موقعیت جغرافیایی دقیق خانه ای چوبی در چمنزار را بخواهید، باید به ویلکوپولسکا (Wielkopolska) اشاره کنیم. یعنی به یکی از روستاهای کوچک غرب لهستان! تیم معماران Ultra تلاش کردند که پیش از آغاز مرحله ی طراحی، با زبان معماری روستا آشنا شوند. آن ها دریافتند که بیشتر خانه های ویلکوپولسکا سقف هایی فلزی با زاویه ی 45 درجه دارند. علاوه بر این، متوجه شدند که بر روی اکثر این سقف ها، دودکش هایی از جنس آجر جانمایی شده است.

خانه ای چوبی در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار
نمای خانه ای در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار مشابهت های زیادی با همسایگانش دارد. به عنوان نمونه، می توان مشاهده کرد که سقف خانه نه تنها ارتفاع زیادی ندارد، که با ورق های فلزی هم پوشانده شده است؛ درست مثل سایر خانه های روستا. از سوی دیگر، بد نیست بدانید که بدنه ی خانه ی چوبی به دو قسمت تقسیم شد. البته، این دو قسمت کاملا در موازات با همدیگر هستند. شاید بپرسید چرا این تقسیم بندی صورت گرفته است؟ تیم معماران می خواستند فضایی باز را به اتومبیل های اعضای خانواده اختصاص دهند.

خانه ای چوبی در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار
فضاهای داخلی خانه ای چوبی

حال، بیایید قدم به درون خانه ای چوبی در چمنزار بگذاریم. مهم ترین مشخصه ی فضای نشیمن این خانه، طول زیادش است. از سوی دیگر، یک شومینه ی دوطرفه، آن را از اتاق غذاخوری و آشپزخانه جدا می کند. جالب است بدانید که بخش عمده ای از مبمان به کار رفته در فضاهای داخلی با کمک متریال چوب ساخته شده اند. به علاوه، بیشتر اتاق های خانه پنجره هایی بزرگ و رو به سوی چمنزار سبز اطراف خانه دارند. بنابراین، نباید تعجب کنید اگر با دیوارهایی متحرک و کشویی مواجه شوید. چرا که تیم معماران می خواستند بخش های مختلف خانه را از گزند آفتاب تابان حفظ کنند.

خانه ای چوبی در چمنزار

خانه ای چوبی در چمنزار
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *