پرش به محتوا

اقامتگاه مسکونی و خوابگاه دانشجویی La Cartuja ؛ تاثیرگذاری نقوش اسلامی بر معماری اسپانیا!

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خوابگاه دانشجویی La Cartuja یکی از بی نظیرترین پروژه های معماری سال 2020 میلادی در کشور اسپانیا (Spain) به شمار می آید. این مجتمع که در شهر گرانادا (Granada) واقع شده است، مساحتی در حدود 11390 متر مربع دارد و حاصل هنرمندی معماران آتلیه ی Ana Lozano می باشد! در ادامه ی مطلب، شما را با جزئیات طراحی این مجموعه ی منحصر به فرد آشنا خواهیم کرد؛ پس سطرهای پیش رو را به هیچ عنوان از دست ندهید!

خوابگاه دانشجویی La Cartuja در یک سایت جذاب و فراموش نشدنی واقع شده است. در حقیقت، این مجتمع بر فراز یکی از مرتفع ترین نقاط دره ای بنا شده است که از کاخ الحمرا (Alhambra) تا رشته کوه های سیرا نوادا (Sierra Nevada) را در تیررس نگاه خود دارد!

در ابتدای فرآیند طراحی، تابش شدید نور خورشید بر سایت مجتمع La Cartuja به یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی تیم معماران تبدیل شد؛ اما تدبیری که معماران برای پیروز شدن بر این چالش طبیعی اندیشیدند، بسیار هوشمندانه به نظر می رسد. آن ها نمای ساختمان را به صورت متخلخل و شکاف دار طراحی کردند. به این ترتیب، نه فقط پنجره ی اتاق ها، که سایر بازشوهای مجتمع نیز از تابش تهاجمی آفتاب گرانادا (Granada) در امان خواهند بود.

شاید بتوان این مجموعه را نوعی ادای احترام به معماری مستعربی (Mozarabic architecture) به حساب آورد. بد نیست بدانید که اوج شکوفایی این سبک، به سده های 9 تا 11 میلادی باز می گردد؛ یعنی به دورانی که در آن، سادگیِ زاهدانه ی بناهای مسیحی اسپانیا به پوششی از تزئینات مفصل اسلامی آراسته شدند.

مقطع
مقطع
نما
نما

البته بایستی به این نکته نیز اشاره کرد که قرار نبوده است La Cartuja تقلیدی صرف از سبک مستعربی باشد؛ بلکه تیم معماران از اصول این سبک برای ایجاد بازی نور و سایه بهره گرفته اند. نتیجه ی این کار، تجمیع هزار واحد مسکونی در یک مجتمع و ایجاد الگوهای درخشانی است که هر تغییر کوچک در زاویه ی تابش نور خورشید، آن ها را تغییر می دهد و از نو تعریف می نماید!

 

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.