پرش به محتوا

اقامتگاه M.A.C ؛ ساختمانی برای حفاظت از کودکان آسیب دیده

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در یکی از شهرهای کشور هند (India) به نام Tiruvannamalai، چندی پیش اقامتگاهی برای حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ساخته شده است. طراحی و اجرای این اقامتگاه موقت که M.A.C نام دارد، حاصل همکاری مشترک معماران Made in Earth و بنیاد خیریه ی Terre des Hommes Core Trust می باشد! تصمیم داریم که در مطلب پیش رو، شما را با جزئیات طراحی این ساختمان آشنا کنیم؛ پس با ما همراه شوید!

تیم معماری در روند طراحی ساختمان M.A.C با مشکلات زیادی دست به گریبان بود. از یک طرف به خاطر قرار گرفتن سایت پروژه در منطقه ای با آب و هوای گرم و مرطوب، که به سیلاب های مکرر سالانه ی خود مشهور است؛ و از طرف دیگر، به دلیل محدودیت ‌های بودجه و سطح پایین توانایی ها و مهارت های محلی در تامین مصالح مورد نیاز!

رویکرد طراحی معماران Made in Earth در این پروژه، کاملا عملی به حساب می آید. به زبان ساده تر، آن ها تصمیم نداشتند که هیچ ایده ی از پیش ساخته و پرداخته شده ای را به ساختمان تحمیل نمایند. این رویکرد به خصوص در زمان انتخاب مصالح و متریال کمک زیادی به تیم طراحی کرد. به طور کلی می توان گفت سادگی، هم در اجرا و هم در مفهوم، اصلی ترین اولویت تیم معماران به حساب می آمد.

برجسته ترین عنصر ساختمان M.A.C، دیوارِ منحصر به فرد، نیمه شفاف و طویلی است که در مسیری مارپیچی به پیش می رود و در نهایت در غرفه ی داخلی ساختمان متوقف می شود! جالب است بدانید که این دیوار از بلوک های توخالی بتونی ساخته شده است و بافت آن، به نرمی و سادگی هر چه تمام، هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجی ادغام شده است.

پلان

این دیواره ی متخلخل، علاوه بر ظاهر زیبا و متفاوتی که دارد، می تواند نور طبیعی را جذب و با حالتی چشم نواز به داخل ساختمان هدایت نماید. به علاوه، این دیواره می تواند در نقش تهویه ای طبیعی برای فضای داخلی مجموعه ظاهر گردد! در نهایت بایستی گفت که این طرح به دلیل سادگی در اجرا و همچنین فرصتی برای کمک گرفتن از کارگران کم مهارت محلی در جریان ساخت و ساز اقامتگاه M.A.C، توسط معماران Made in Earth انتخاب شد.

 

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.