پرش به محتوا

بازطراحی کارخانه Jacob ؛ ارائه خلاقانه معماری پایدار

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پروژه بازطراحی و بازساری کارخانه Jacob ، حاصل همکاری میان معماران سوئیسی rollimarchini و استودیوی معماری و طراحی شهری G8A (مستقر در سنگاپور) ، یک فرصت منحصر به فرد را برای ارائه ی یک فضای کاری نوآورانه و خاص می باشد! اتفاقی که قرار است به یک مرجع طراحی برای معماری پایدار در مناطق گرمسیری تبدیل شود.

این کارخانه ، تولیدکننده ی طناب فولادی Jakob Rope Systems را در خود جای داده است که متخصص ساخت مش فولادی سفارشی می باشند؛ محصولات آن ها می تواند برای کارهای تجاری و یا صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

مشارکت میان این دو استودیوی طراحی معماری (معماران rollimarchini و استودیوی معماری و طراحی شهری G8A) باعث شد تا آن ها ارزش های اصلی و اساسی خود را در موضوع پایداری در هر دو حیطه ی زیست محیطی و تعاملات اجتماعی در تمام مراحل طراحی (از ایده تا اجرا) به کار گیرند.

پروژه کارخانه Jacob در زمینی به مساحت 30000 متر مربع و در مرکز یک پارک صنعتی در پنجاه کیلومتری شمال شهر HO CHI MINH (در ساحل رود سایگون) واقع شده است؛ شهری که به عنوان پایتخت اقتصادی و بزرگ ترین شهر کشور ویتنام شناخته می شود. از زمان اصلاحات اقتصادی ویتنام در سال 1986 میلادی ، این کشور شاهد افزایش چشمگیر تولید ناخالص ملی بوده است؛ به طوری که صنایع و جمعیت از یک صنعت عمده کشاورزی به یک روش صنعتی متمرکز منتقل شده اند. تعداد پارک های صنعتی ساخته شده در حومه شهر از شمال به جنوب این کشور در ده سال گذشته چیزی در حدود دو برابر شده است!

در دنیای جدید قوانین و اولویت ها با سرعت بالایی تغییر کرده اند و بیشتر از تاثیر اقتصادی، بر روی تاثیرات زیست محیطی متمرکز شده اند. بسیاری از مناطق شاهد اقدامات ساختمانی مخرب بوده اند و زمین متخلخل قبلی را به مناطق بزرگ غیر قابل نفوذ تبدیل کرده اند!

پروژه کارخانه Jacob یک فرصت منحصر به فرد را برای rollimarchini architekten و G8A Architects ایجاد کرده است تا بتوانند پیشنهادهای جایگزین خود را برای این اقدامات مخرب ارائه دهند. طراحی آن ها در کنار ارائه فضاهای مناسب به کارگران، از استفاده غیرضروری از زمین و توسعه بی مورد صنایع انسانی مخرب جلوگیری می کند.

ground floor plan
upper floor plan

توزیع هوشمند فضاهای کار همراه با نمای سبز و دیوارهای داخلی مدولار توانسته است فضای کاری راحتی را فراهم آورد. کارخانه Jacob یک پروژه ابتکاری است که به اولین پروژه با سالن های تهویه کاملا طبیعی در کشور ویتنام تبدیل شده است.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.