پرش به محتوا

برج اداری LongGang در شنژن چین ؛ دورخیزی برای تولد دوباره یک شهر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : پس از سپری شدن یک دوره سی ساله و پر شتاب پیرامونِ توسعه شهر شنژن (Shenzhen) در کشور چین (China) ، دیگر زمان نوسازی سایت های صنعتی و قدیمی فرا رسیده است. آسمان خراش اداری Longgang Chuangtou نمونه بارز موج نوسازی در این شهر به حساب می آید. پروژه برج اداری LongGang در محل عمارت Chuangtou واقع در پارک صنعتی Longcheng شهر شنژن (Shenzhen) بنا شده است؛ یعنی در واقع می توان گفت که دفتر مرکزی یک کارخانه صنعتی وابسته به صنایع پشتیبانی به یک منطقه مسکونی و اداری تبدیل گشته است!

برج اداری LongGang

براساس برنامه ای که تیم Urbanus برای کار خود تدارک دیده بودند، مجموعه‌ ساختمانی چند طبقه مربوط به تحقیقات و توسعه در ضلع غربی سایت حفظ شد؛ اما عنصر جذابی که به این مجموعه افزوده شد، راهروهای هوایی بود که در ارتفاع 18 متری از سطح زمین، ساختمان ها را به متصل می کرد.

تیم معماری Urbanus امیدوار بودند که با این طراحی بتوانند یک سیستم باز و انعطاف پذیر را طراحی نمایند؛ ایده ای که می تواند دستیابی به هدف همزیستی مسالمت آمیز بین دوران قدیم و جدید و همچنین ادغام تولیدات صنعتی با شهر مدرن را مسر نماید!

نکته جالب توجه درباره جدیدترین برج اداری شهر شنژن (Shenzhen) این است که جزئیات نمای هر چهار وجه ساختمان متناسب با آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب شهر طراحی شده است. علاوه بر این، با افزایش عمق دیوار های پیرامونی یک سیستم سایه‌ بان سه بعدی برای بهبود بخشیدن به عملکرد بنا در مباحث مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی وارد عمل خواهد شد.

این ساختمان 200 متری تا این لحظه بلندترین برج منطقه به شمار می آید. طراحان و مالکان این برج بلند امیدوارند که Longgang Chuangtou به فرصت مناسبی برای به هم پیوستن دوباره بافت های از هم گسسته و چند پاره شهر شنژن (Shenzhen) تبدیل شود.

بد نیست بدانید شنژن که در همسایگی هنگ‌ کنگ (Hong Kong) و ساحل شرقی رودخانه مروارید واقع شده است، تا قبل از دهه‌ 80 میلادی یک بندر کوچک به شمار می رفت! پس از اینکه دولت چین در سال 1980 میلادی، شنژن (Shenzhen) را به یک منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کرد، نه تنها از نظر جمعیتی با رشد جهشی مواجه شد که امروزه به عنوان سومین بندر بزرگ کانتینر بر جهان و نهمین مرکز مالی دنیا شناخته می شود!

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.