پرش به محتوا

مرکز اجتماعات Land ؛ طرحی در خدمت پرورش جامعه مدنی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : در یکی از محلات تازه توسعه یافته ی شهر شی – آن (Xi`an) واقع در کشور چین (China) که Fengdong نام دارد، یک مرکز اجتماعات به نام Land (یا دیار) بنا شده است. این ساختمان 45000 متر مربعی که توسط معماران و طراحان داخلی EID طراحی گشته است، عنوان پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله را یدک می کشد.

شاید بتوان Land یا دیار را به عنوان یک ساختار شهری بسیار موفق معرفی کرد؛ چرا که طراحی خردمندانه ی بخش های مختلف این فضای عمومی، از کافه تریا، مرکز خدمات اجتماعی، اتاق مطالعه و مرکز مراقبت روزانه کودکان گرفته تا نگارخانه، سالن نمایشگاه، سالن های ورزشی و استخر عمومی آن، همه و همه احساساتی چون صمیمیت و همبستگی را در وجود ساکنان محله به غلیان در آورده است!

فرم یا همان شکل ظاهری مرکز اجتماعات Land با الهام از سنت دوگانگی در معماری چینی طرح ریزی شده است: یعنی با ادغام مداخلات مصنوع و طبیعت در همدیگر! اگر بخواهیم فرم بنا را برای شما توصیف کنیم بایستی بگوییم پروژه Land فضایی شبه معلق بر روی میدان ورودی محله در حال توسعه Fengdong می باشد! این یعنی با کمک پایه های مستحکمی که بر زمین استوار شده اند، نگارخانه، نمایشگاه و مرکز خدمات اجتماعی، در قالب فضایی ساده و با نمایی شفاف، از سطح زمین فراتر رفته اند! به این ترتیب مکانی نیز برای تجمع های دوستانه و گاه و بی گاه ساکنین فراهم شده است.

نقطه قوت این استراتژی زیرکانه در این است که حالا دیگر هم عابرین پیاده و هم دوستانی که مایلند در فضای باز دور هم جمع شوند، پاتوقی دارند که آن ها را از باد، باران و تابش مستقیم نور خورشید حفظ می کند.

مرکز اجتماعات Land با پوشش طیف وسیعی از فعالیت های هنری و اجتماعی، در مسیر پرورش و تقویت زندگی اجتماعی محله Fengdong گام بر می دارد.

تلاش های معماران و طراحان داخلی EID برای تلفیق طراحی معاصر و سنت های تاریخی کشور چین به تولد فضای مدنی فراگیری انجامیده است که امکان کسب تجربه های مشترک، احساس همسایگی و تعلق خاطر بین ساکنین محله جدید به حداکثر خواهد رساند.

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.