پرش به محتوا

پروژه چندمنظوره ایستگاه متروی شنژن ؛ نقش معماری در شکل دهی آینده سیستم های حمل و نقل

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : یکی از جدیدترین ساختمان های اضافه شده به خط آسمان شهر شنژن (Shenzhen) واقع در کشور چین (China)، مجموعه ای است متعلق به سامانه حمل و نقل زیرزمین شهری! این پروژه که با نام Shenzhen Metro Changzhen Depot Complex یا پروژه چندمنظوره ایستگاه متروی شنژن شناخته می شود، توسط معماران بین المللی BLVD در 67278 متر مربع طراحی و اجرا شده است.

پروژه چندمنظوره ایستگاه متروی شنژن

ساختمان ایستگاه متروی Changzhen که در منطقه ای به نام Guangming واقع شده است، در واقع پاسخی است به نیازهای اداری و اقامتی کارکنان و مدیران خط ششم متروی شهر شنژن (Shenzhen)! شاید برایتان جالب باشد که بدانید که متروی شنژن (Shenzhen)، چهارمین سیستم متروی طولانی در کشور چین و همچتین در جهان به شمار می آید. قرار است این سیستم، که در حال حاضر با 11 خط و 283 ایستگاه فعال است، تا پایان  سال 2030 میلادی به 32 خط ارتقا یابد و 1142 کیلومتر را نیز پوشش دهد!

پروژه چندمنظوره ایستگاه متروی شنژن

از آنجایی که شنژن (Shenzhen) نه تنها یکی از شهرهای جوان و پویای کشور چین، که نهمین مرکز مالی جهان نیز به شمار می آید، مقامات سامانه حمل و نقل زیرزمین شهری تمام تلاش خود را بر ایجاد ابتکار در مسیر شکل دهی به آینده صنعت حمل و نقل متمرکز کرده اند.

پروژه چندمنظوره ایستگاه متروی شنژن

تصویر کلی طرح، برگرفته از لوگوی شرکت متروی شهر (Shenzhen Metro Group) است! می توان گفت معماران بین المللی BLVD توانسته اند در این پروژه با موفقیت هر چه تمام، ویژگی های مختلف خطوط مترو از قبیل سرعت و خطی بودن را به فرم و فضای معمارانه ی مجتمع انتقال دهند.

از شواهد پیداست که فرم معماری ساختمان بر زیبایی و نظم خطوط افقی، برای دست یافتن به یک جلوه بصری دلنشین تاکید می ورزد. این در حالی است که نمای مجتمع را با استفاده از صفحات آلومینیومی سفید رنگ و شیشه های فوق شفاف طراحی کرده اند؛ کنایه ای معمارانه بر سرعت حرکت قطارهای زیرزمینی!

مجتمع ایستگاه متروی شنژن (Shenzhen) بخش های متنوع و جذابی را شامل می شود؛ از ساختمان های اداری، ایستگاه پلیس و یک سالن اجتماعات بزرگ و چندمنظوره گرفته، تا یک زمین بازی بدمینتون، سالن غذاخوری و یک خوابگاه شبانه روزی برای کارکنان خط ششم متروی شهر!

 

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه