پرش به محتوا
اقامتگاه مسکونی انور

اقامتگاه مسکونی انور ؛ ستاره معماری معاصر در یک شهر نوظهور

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : اقامتگاه مسکونی انور (Anvar) در یکی از مناطق حومه ای شهر ارناکولام، واقع در کشور هند (India) قرار گرفته است. این ساختمان مسکونی 373 متر مربعی را تیمی از معماران کمپانی معماری Silpi طراحی کردند. آن ها توانستند که با موفقیت از یک قطعه زمین شیبدار یک ساختمان مسکونی کاملا ایده آل را به منصه ظهور برسانند. در ادامه این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی اقامتگاه مسکونی انور! با ما همراه باشید.

اقامتگاه مسکونی انور

اقامتگاه مسکونی انور
اقامتگاه مسکونی انور

 

نگاهی به ساختار فضایی اقامتگاه مسکونی انور

پیش از هر چیز لازم است اشاره کنیم که در این خانه یک ایوان و یک پارکینگ اختصاصی جانمایی شده اند. از سوی دیگر، یک محور شمال به جنوب هم در خانه طراحی شده است. این محور می تواند حیاط جلویی خانه را به حیاط عقبی آن متصل نماید.

مناطق خصوصی و عمومی ساختمان انور نیز به ترتیب در جبهه های غربی و شرقی سایت پروژه جانمایی شده اند. اما نباید ناگفته بماند که این دو جبهه توسط یک اتاق غذاخوری به همدیگر متصل می شوند. در گوشه و کنار فضاهای داخلی هم بافرهای سبز و پرطراوتی جانمایی شده اند.

اقامتگاه مسکونی انور

اقامتگاه مسکونی انور
فضاهای داخلی اقامتگاه مسکونی انور

مروری دقیق تر بر شیوه ی سازماندهی فضایی اقامتگاه مسکونی انور

یکی از جالب ترین مشخصه های فضاهای داخلی خانه انور، دیواره های کناری خانه است. این دیواره ها ساختاری منحنی شکل دارند و امکان ایجاد یک جریان فضایی کامل را فراهم می آورند. کمی آن سوتر از فضاهای عمومی خانه، یک انباری هم به چشم می خورد. این انباری درست همجوار با همسایه ی غربی سایت پروژه قرار گرفته است و یک وظیفه ی مهم را بر عهده دارد. این وظیفه چیزی نیست جز حفظ و حراست از حریم خصوصی ساکنین خانه.

اقامتگاه مسکونی انور

اقامتگاه مسکونی انور
طراحی داخلی اقامتگاه انور

 

ارناکولام کجاست؟

بگذارید این مطلب را با معرفی شهر ارناکولام به پایان ببریم. این منطقه ی وسیع مسکونی، برای مدت های مدیدی، یک گردشگاه ساحلی بوده است. مردم از سراسر هند (و حتی جهان) به آنجا سفر می کردند تا بتوانند با قایق در تالاب های آن گشت و خاطرات فراموش نشدنی ای را رقم بزنند. به علاوه، جالب است بدانید که یکی از شغل های رایج و بسیار محبوب در ارناکولام، عتیقه فروشی است. اما حالا دیگر در این شهر هم یک مرکز خرید مدرن قرار دارد و هم سینما و زمین های اسکیت روی یخ! اقامتگاه مسکونی انور هم یکی از پرچمداران معماری معاصر شهر به شمار می آید.

اقامتگاه مسکونی انور

اقامتگاه مسکونی انور
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.