پرش به محتوا
خانه مرکزی

خانه مرکزی ؛ ترکیب از مکعب های مسکونی و کاکتوس های بومی آمریکا

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پروخانه مرکزی یا همان Centered Home در لس آنجلس، یکی از زیباترین شهرهای کشور آمریکا ساخته شده است. این خانه، همجوار با خیابانی مملو از کاکتوس های بومی است. به همین دلیل، فرم مستطیل شکل و مینیمالیستی آن می تواند به سادگی با محیط هماهنگ شود و نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند. مسئولیت طراحی و اجرای این خانه بر عهده ی تیمی از معماران کمپانی معماری aanda بود. البته تیمی از معماران HYCArch آن ها را در این مسیر همراهی می کردند. به هر روی، خانه مرکزی را می توان به عنوان نمونه ای موفق برای نمایش تعادل در بین خلوت مراقبه و هیاهوی زندگی خانوادگی پر نشاط به شما معرفی کرد. در ادامه ی این مطلب، مروری کوتاه خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های زبان معماری این پروژه مسکونی جذاب و تماشایی!

خانه مرکزی

"خانه مرکزی

 

نگاهی به ریشه ها و ساختار خانه ی مرکزی

این خانه را می توان به عنوان مجموعه ای از مکعب های تو در تو به شما معرفی کرد. داخلی ترینِ این مکعب ها، فضای مناسبی را برای فعالیت های جمعی در اختیار ساکنین خانه قرار خواهد داد. ساده تر بگوییم. بیشتر فعالیت ها و برنامه های خصوصی اعضای این خانواده در هسته ی اصلی و مرکزی ساختمان برپا خواهند شد. این در حالی است که برنامه های عمومی تر، به لایه های بیرونی منتقل شده اند. بر همین اساس، می توان ادعا کرد که لایه های بیرونی خانه مرکزی ارتباطی فشرده و تنگاتنگ را با چشم اندازهای شهری برقرار می کنند.

خانه مرکزی

خانه مرکزی
نمایی از خانه

خانه مرکزی

 

نگاهی به سازماندهی فضایی خانه مرکزی

پیش تر اشاره کردیم که فعالیت های خصوصی این خانه در مکعب مرکزی آن به انجام خواهد رسید. اما اجازه بدهید که دقیق تر سخن بگوییم. در این مکعب مرکزی سرویس های بهداشتی، اتاق های خواب و اتاق های مدیتیشن جانمایی شده اند. در فضای میانی مکعب مرکزی و مکعب بیرونی نیز آشپزخانه، اتاق تلویزیون و اتاق نشیمن عمومی این ساختمان قرار دارند. البته، اتاق های انباری و خدمات نیز در همین بخش از خانه جای گرفته اند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که با حرکت از مرکز به سمت فضاهای بیرونی خانه، همه چیز روشن تر و شفاف تر می شود. از سوی دیگر، هندسه ی مستطیلی یکی از نورگیرهای آشپزخانه ی این ساختمان را می توان به عنوان پاسخی فی البداهه برای شکل مکعب مرکزی خانه در نظر گرفت.

خانه مرکزی

خانه مرکزی
پلان خانه

 

خانه مرکزی
مقطع خانه

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *