پرش به محتوا
ساختمان Habitare

ساختمان Habitare ؛ خانه ای که خانه نیست

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ساختمان Habitare را با نام خانه ای که خانه نیست هم می شناسند! طرح این ساختمان، برآمده از یک مفهوم لاتین با عنوان تصرف یک مکان (to occupy a place) است. در واقع، معماری ساختمان Habitare با ترسیم فضاها و شکل دادن به محدودیت های آنان، اما به سبکی متفاوت، پیش می رود. این ساختمان 180 مترمربعی در سال جاری میلادی (2021) به بهره برداری رسید. جالب است بدانید که کار طراحی و اجرای آن هم بر عهده ی استودیوی Bayona بوده است. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای گوشه و کنار خانه ای که خانه نیست، خواهیم برد. با ما همراه باشید.

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

خانه ای که خانه نیست، در الت (Olot) یکی از شهرهای زیبای کشور اسپانیا (Spain) قرار دارد. اما فکر می کنید چه چیزی این پروژه را از سایر پروژه های معماری الت، متمایز کرده است؟ برای پاسخ دادن به این سوال، باید مروری کوتاه داشته باشیم بر معانی نهفته در لغت خانه! اگر از شما بپرسیم خانه کجاست؟ مسلما خواهید گفت جایی که گروه های کوچک و متوسطی از انسان ها در آن زندگی می کنند. ما می خواهیم یک نکته ی دیگر را به این تعریف اضافه کنیم. و آن اینکه، وسایل و مبلمان یک خانه، بخشی از روح آن هستند. گاهی اوقات هم تا چندین نسل، اعضای یک خانواده را همراهی می کنند. حالا اگر این عناصر جای گرفته در حریم خصوصی یک خانواده، در معرض دید قرار بگیرند چه خواهد شد؟

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

برای قرن های متمادی رسم این دنیا همین بوده است! ما می رویم و لوازممان باقی می مانند. به عنوان یک خاطره، یا شاهدی برای اثبات اینکه روزگاری ما هم در این دنیا زیسته ایم. حالا تصورش را بکنید که بخواهیم با زبان معماری، به دیگران یادآوری کنیم که این چرخ چطور می چرخد. مگر غیر از این است که معماری هم مثل مردم، تغییر می کند و گاه حتی ناپدید می شود؟ ساختمان Habitare، صحنه ای است برای نمایش این روند!

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

ساختمان Habitare

خانه ای که خانه نیست، می خواهد بگوید که زمانی، اینجا، یک خانه بوده است. با همه ی مبلمان و لوازمی که یک انسان برای ادامه ی حیات به آن نیاز دارد. اما امروز چه؟ هست تا خاطرات شما را زنده کند! Habitare، فقط احیای یکی از فضاهای خالی شهر نیست. بی هیچ پرده پوشی به شما نشان می دهد که یک خانه بدون روح ساکنین آن چه فرمی خواهد داشت!

ساختمان Habitare
ارتفاعات

 

ساختمان Habitare
طرح اگزونومتریک

 

ساختمان Habitare
پلان

 

ساختمان Habitare
تم ساختمان Habitare

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *