پرش به محتوا
کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب ؛ بازطراحی یک فضای صنعتی با تم معماری پایدار

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : کارخانه جیکوب در هوشی مین (Ho Chi Minh) ساخته شده است. یعنی در یکی از بزرگترین شهر کشور ویتنام (Vietnam)! مدیران این کارخانه در اواسط سال 2020 میلادی، تصمیم گرفتند که مجموعه‌ی تحت مدیریتشان را بازسازی و بازطراحی نمایند. پس به دفتر شرکت معماری G8A مراجعه کردند. البته، نباید ناگفته بماند که معماران کمپانی معماری Rollimarchini را نیز دعوت به همکاری نمودند. این دو شرکت، ساختمان 13000 متر مربعی کارخانه را به یک کتاب مرجع تبدیل نمودند. مرجعی برای آموزش چگونگی طراحی و معماری پایدار صنعتی در مناطق گرمسیری! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین ویژگی های طراحی کارخانه جیکوب آشنا خواهیم کرد. پس لطفا با ما همراه باشید.

کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب
واحد صنعتی جیکوب

 

آشنایی با کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب، از دیرباز به عنوان قطب تولید کننده ی طناب های فولادی شناخته می شود. شاید از خودتان بپرسید که این دیگر چه نوع محصولی است؟ طناب فولادی را در ایران با نام سیم بکسل می شناسیم. این محصول، با کمک الیاف فولادی بر هم تابیده شده شکل می گیرد. کارخانه جیکوب، محصولات خود را به بسیاری از مراکز تجاری و صنعتی در سراسر اروپا صادر می کند. تیم معماران این پروژه، در طرح خود این نکته را نیز مدنظر قرار دادند. علاوه بر این، تلاش کردند که تعاملات اجتماعی و ملاحظات زیست محیطی را نیز فراموش نکنند.

کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب
نمایی از جیکوب

 

حال و هوای هوشی مین در روزهای توسعه ی کارخانه جیکوب

بگذارید کمی از حال و هوای این روزهای هوشی مین با شما سخن بگوییم. اغلب اقتصاددانان، هوشی مین را پایتخت اقتصادی کشور ویتنام می دانند. این پایتخت اقتصادی، در سال های اخیر با امواج پر قدرت توسعه مواجه شد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که پارک های صنعتی احداث شده در این شهر، با سرعتی صاعقه وار در حال افزایش هستند. اما این امواج توسعه، مضراتی هم داشته اند. آنچنان که از شواهد بر می آید، بیشتر طرح های توسعه بر سود اقتصادی متمرکز بوده اند و ملاحظات زیست محیطی نقش کمی در شکل گیری آن ها داشته اند! از این منظر، شاید بتوان کارخانه جیکوب را یک استثنا دانست. نمای سبز و دیوارهای مدولار داخلی، دو عنصر سازنده ی این پروژه به شمار می آیند.

کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب
نقش گیاهان در طراحی کارخانه

 

مهم ترین ویژگی های پروژه طراحی و اجرای کارخانه جیکوب

تیم معماران این پروژه، بازطراحی کارخانه جیکوب را به فرصتی مغتنم برای ارائه ی نوع منحصر به فردی از معماری تبدیل کردند. آن ها می خواستند که در مقابل اقدامات مخرب موجود در صنعت معماری بایستند. پس ضمن اختصاص دادن فضاهای مناسب و کارآمد برای کارگران، از توسعه ی بی مورد صنایع انسانی و استفاده ی غیرضروری از زمین نیز به شدت پرهیز کردند.

کارخانه جیکوب

کارخانه جیکوب
پلان

 

کارخانه جیکوب
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.