پرش به محتوا
خانه Jaume

خانه Jaume ؛ طرحی ابتکاری برای سایتی پر چالش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Jaume در تاراگونا، یکی از شهرهای کوچک اما زیبای ایالت کاتالونیای اسپانیا (Spain) ساخته شده است. Jaume بر سایتی کوچک و مثلثی شکل قرار دارد. از مهم ترین همسایگانش نیز می توان به یک بزرگراه، یک خیابان تقریباً پر تردد و یک گورستان قدیمی اشاره کرد. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند محله ای که این خانه را در خود جای داده است، ویژگی های مرفولوژیکی خاصی دارد. اکثر خانه های این محله در پایان قرن بیستم ساخته شده اند. دسترسی به آن ها نیز از طریق یک ورودی و خروجی U شکل ممکن می شود. به علاوه، فاصله ی بین هر دو ساختمان به طرز عجیبی کم است! با این حال، ساختمان ها به کمک حصارهای جداکننده از هم جدا می شوند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که خانه Jaume را از زاویه ای متفاوت مورد بررسی قرار دهیم.

خانه Jaume

خانه Jaume
خانه Jaume

خانه Jaume

مسئولیت طراحی و اجرای خانه Jaume به گروهی از معماران کمپانی معماری Guillem Carrera محول شد. آن ها این خانه ی 202 مترمربعی را در اواسط سال 2020 میلادی به بهره برداری رساندند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اکثریت خانه های موجود در این محله، نمایی رو به خیابان دارند. البته این نما، بدون توجه به زاویه تابش نور و میزان جذب روشنایی به عنوان نمای اصلی انتخاب شده است. این ماجرا برای تیم معماران چندان خوشایند نبود. آن ها برای مقابله با این مشکل، رویکردی منحصر به فرد را اتخاذ کردند. بگذارید رک و رو راست بگوییم که نمای اصلی این خانه رو به خیابان همجوار با سایت پروژه نیست. اگر می پرسید پس نمای اصلی چه موقعیتی دارد؟ باید سمت جنوب سایت پروژه، یعنی باغ خصوصی آن را به شما نشان دهیم.

خانه Jaume

خانه Jaume
زیر زمین خانه Jaume

خانه Jaume

ساختار کلی ساختمان Jaume رو به سمت باغ سازماندهی شده است. اما یکپارچگی فضاهای داخلی به وسیله ی یک ایوان مرکزی ممکن می شود. با کمک این ایوان، که در طبقه ی همکف خانه است، فضاهای درونی و بیرونی به همدیگر متصل می شوند. در سمت چپ و راست ایوان نیز عملکردها و فضاهای متنوعی جانمایی شده اند. به عنوان نمونه، سوئیت حمام و رختکن در یک سوی آن قرار دارند. در حالی که در سوی مقابلش، اتاق های نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه جای گرفته اند.

خانه Jaume

خانه Jaume
فضاهای داخلی خانه Jaume

 

خانه Jaume
طرح اگزونومتریک

زیر زمین خانه Jaume نیز تاسیسات فنی و انباری خانواده را در بر می گیرد. اما فراموش نکنید که این خانه دو طبقه دارد. طبقه ی بالایی آن، کاملا به اتاق های خواب و فضاهای خصوصی اعضای خانواده اختصاص دارد. در مقابلِ یکی از اتاق های خواب این طبقه نیز یک تراس به چشم می خورد. اگر بر این تراس بایستید، خواهید توانست مناظر بی نظیر و پانورامایی از شهر تاراگونا را تماشا کنید.

خانه Jaume
سایت پلان

 

خانه Jaume
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *