خانه Jaume ؛ طرحی ابتکاری برای سایتی پر چالش

خانه Jaume
زمان مطالعه : 2 دقیقهتاریخ انتشار : 15 آذر 1400تعداد بازدید : 362 دسته بندی : آموزش

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه Jaume در تاراگونا، یکی از شهرهای کوچک اما زیبای ایالت کاتالونیای اسپانیا (Spain) ساخته شده است. Jaume بر سایتی کوچک و مثلثی شکل قرار دارد. از مهم ترین همسایگانش نیز می توان به یک بزرگراه، یک خیابان تقریباً پر تردد و یک گورستان قدیمی اشاره کرد. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند محله ای که این خانه را در خود جای داده است، ویژگی های مرفولوژیکی خاصی دارد. اکثر خانه های این محله در پایان قرن بیستم ساخته شده اند. دسترسی به آن ها نیز از طریق یک ورودی و خروجی U شکل ممکن می شود. به علاوه، فاصله ی بین هر دو ساختمان به طرز عجیبی کم است! با این حال، ساختمان ها به کمک حصارهای جداکننده از هم جدا می شوند. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که خانه Jaume را از زاویه ای متفاوت مورد بررسی قرار دهیم.

خانه Jaume

خانه Jaume
خانه Jaume

خانه Jaume

مسئولیت طراحی و اجرای خانه Jaume به گروهی از معماران کمپانی معماری Guillem Carrera محول شد. آن ها این خانه ی 202 مترمربعی را در اواسط سال 2020 میلادی به بهره برداری رساندند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اکثریت خانه های موجود در این محله، نمایی رو به خیابان دارند. البته این نما، بدون توجه به زاویه تابش نور و میزان جذب روشنایی به عنوان نمای اصلی انتخاب شده است. این ماجرا برای تیم معماران چندان خوشایند نبود. آن ها برای مقابله با این مشکل، رویکردی منحصر به فرد را اتخاذ کردند. بگذارید رک و رو راست بگوییم که نمای اصلی این خانه رو به خیابان همجوار با سایت پروژه نیست. اگر می پرسید پس نمای اصلی چه موقعیتی دارد؟ باید سمت جنوب سایت پروژه، یعنی باغ خصوصی آن را به شما نشان دهیم.

خانه Jaume

خانه Jaume
زیر زمین خانه Jaume

خانه Jaume

ساختار کلی ساختمان Jaume رو به سمت باغ سازماندهی شده است. اما یکپارچگی فضاهای داخلی به وسیله ی یک ایوان مرکزی ممکن می شود. با کمک این ایوان، که در طبقه ی همکف خانه است، فضاهای درونی و بیرونی به همدیگر متصل می شوند. در سمت چپ و راست ایوان نیز عملکردها و فضاهای متنوعی جانمایی شده اند. به عنوان نمونه، سوئیت حمام و رختکن در یک سوی آن قرار دارند. در حالی که در سوی مقابلش، اتاق های نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه جای گرفته اند.

خانه Jaume

خانه Jaume
فضاهای داخلی خانه Jaume

 

خانه Jaume
طرح اگزونومتریک

زیر زمین خانه Jaume نیز تاسیسات فنی و انباری خانواده را در بر می گیرد. اما فراموش نکنید که این خانه دو طبقه دارد. طبقه ی بالایی آن، کاملا به اتاق های خواب و فضاهای خصوصی اعضای خانواده اختصاص دارد. در مقابلِ یکی از اتاق های خواب این طبقه نیز یک تراس به چشم می خورد. اگر بر این تراس بایستید، خواهید توانست مناظر بی نظیر و پانورامایی از شهر تاراگونا را تماشا کنید.

خانه Jaume
سایت پلان

 

خانه Jaume
مقطع
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

ورکشاپ حرفه ای Lemon Office

1,499,000 تومان
04:30ساعت
24

ورکشاپ حرفه ای Para Containers

999,000 تومان
02:09ساعت
60

ورکشاپ حرفه ای Revit Parametric / Dynamo

1,199,000 تومان
5
14:00ساعت
780

ورکشاپ حرفه ای ParaLight

1,499,000 تومان
04:00ساعت
1650

ورکشاپ حرفه ای FinGlass

899,000 تومان
02:00ساعت
2281

ورکشاپ حرفه ای KitchenExpert

1,499,000 تومان
5
08:00ساعت
2070

ورکشاپ حرفه ای BoxOffice

1,499,000 تومان
08:00ساعت
1260