پرش به محتوا
خانه JM55

خانه JM55 ؛ فوران خلاقیت در 40 متر مربع

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه JM55، یکی از آپارتمان های زیبا و منحصر به فرد اما ساده ی شهر مادرید، پایتخت کشور اسپانیا (Spain) به شمار می رود. این واحد مسکونی، نخستین بار در اوایل دهه ی 1970 میلادی ساخته شد. در قلب آن، دو اتاق خواب، یک اتاق نشیمن، یک آشپزخانه و یک سرویس بهداشتی جا خوش کرده اند. در سال 2020 میلادی، تیمی از معماران استودیو معماری BURR مسئولیت نوسازی و بازطراحی این خانه را برعهده گرفتند. آن ها می خواستند که فضای 40 متر مربعی JM55 را به محیطی ایده آل برای زندگی معاصر تبدیل کنند. در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های پروژه نوسازی خانه JM55! اما مثل همیشه، قضاوت در مورد نتیجه ی نهایی کار، بر دوش شماست.

خانه JM55

خانه JM55
خانه JM55

 

استراتژی طراحی داخلی خانه JM55 چطور تدوین شد؟

تیم معماران BURR می خواستند که این آپارتمان کهنسال را برای زندگی یک زوج جوان و پرتلاش آماده نمایند. به همین دلیل، می بایست رنگی نو بر فضاهای داخلی آن می زدند. می پرسید چطور؟ قرار شد تقسیمات فضایی این خانه، تا حد ممکن کمرنگ و نامعلوم شود. به زبان ساده تر، یک پلان باز و آزاد در این خانه چیده شد. آنقدر باز و آزاد که بتوان ادعا کرد همه ی فضاهای داخلی JM55 به دور یک هسته ی مرکزی سازمادهی شده اند. البته، نباید ناگفته بماند که سرویس بهداشتی، تنها عنصری است که به طرز محسوسی از سایر فضاها جدا مانده است.

خانه JM55

خانه JM55
فضاهای داخلی آپارتمان JM55

 

سرویس بهداشتی خانه JM55 چطور بازطراحی شد؟

بگذارید ساده بگوییم. این فضای نه چندان بزرگ، با کاشی های سفیدش به بارزترین عنصر پروژه تبدیل شده است. در حقیقت، اگر به پلان خانه خوب دقت کنید، در خواهید یافت که سرویس بهداشتی JM55 دقیقاً در مرکز سایت پروژه قرار دارد. از سوی دیگر، باید اشاره کرد که هم از اتاق نشیمن و هم از آشپزخانه می توان به این فضا دسترسی داشت. حریم خصوصی این حجم سفید درخشان نیز به کمک یک در کشویی سیاه رنگ حفظ می شود.

خانه JM55
دکواسیون داخلی خانه JM55

 

اهداف تیم معماران پروژه نوسازی خانه JM55

یکی از مهم ترین اهداف و حتی اولویت های تیم معماران JM55، بازتعریف حریم خصوصی در فضایی نه چندان بزرگ بود. تقریباً می توان ادعا کرد که هیچ کدام از فضاهای این واحد آپارتمانی به طور کامل محدود نشده اند. در عوض، پرده های پارچه ای و درهای کشویی مسئولیت باز و بسته کردن فضاها را بر عهده دارند.

خانه JM55
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.