پرش به محتوا
ساختمان Maker Space

ساختمان Maker Space ؛ قلب آموزش و پژوهش یک دبیرستان

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ساختمان Maker Space در قلب دبیرستان UDEM واقع شده است. یعنی در میانه ی فضای یکی از دبیرستان های سن پدرو گارزا گارسیا (San Pedro Garza García) یکی از شهرهای کشور مکزیک (Mexico)! این ساختمان را می توان در زمره ی ساختمان های چند عملکردی و مشارکتی به شمار آورد. در حقیقت، دانش آموزان UDEM می توانند در Maker Space به منابع اطلاعاتی، ابزارها و مواد مورد نیاز برای آموزش و پژوهش دست یابند. به زبان ساده تر، ساختمان Maker Space فضایی است برای طراحی، تولید و اصلاح ایده ها و نمونه های اولیه. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های ساختمان Maker Space خواهیم برد. پس لطفاً با ما همراه باشید.

ساختمان Maker Space

ساختمان Maker Space
ساختمان Maker Space

ساختمان پژوهشی – آموزشی Maker Space حدودا 800 مترمربع مساحت دارد. کار طراحی و اجرایش هم بر عهده ی گروهی از معماران کمپانی معماری Garza Camisay بوده است. این تیم خلاق و خوش فکر به دنبال طراحی یک ساختمان شفاف و انعطاف پذیر بودند. به زبان ساده تر، آن ها می خواستند که فضاهای داخلی از نمای بیرونی ساختمان دیده شوند. شاید از خودتان بپرسید که این تاکید بر شفافیت چه دلیلی می تواند داشته باشد. بگذارید پرده از این راز هم برداریم. تیم معماران می خواستند تمام فرآیند یادگیری را از بیرون ساختمان نیز به نمایش درآورند. برای آن ها، یادگیری گام های کوچک و بزرگ زیادی دارد. در این مسیر، هر ابزار، هر مفهوم و هر بخش، ارزش و اعتباری دارد و نباید نادیده انگاشته شود. به این ترتیب، یک نمایش علمی و انگیزشی نیز برای ساکنین فضاهای عمومی دبیرستان اجرا خواهد شد.

ساختمان Maker Space

ساختمان Maker Space
فضاهای داخلی ساختمان پژوهشی – آموزشی Maker Space

استراتژی نمایش فرآیندهای داخلی Maker Space با جانمایی قفسه ها و ویترین های دو طرفه پیش رفت. به این ترتیب، هم در فضاهای داخلی و هم از نقطه نظر فضاهای بیرونی، یک نمایشگاه علمی و پژوهشی تمام عیار به پا خواهد شد. البته، این قفسه ها خاصیت دیگری هم دارند. آن ها را می توان به عنوان پشتیبانی برای ساختار پنجره های شیشه ای در نظر گرفت. از سوی دیگر، این ویترین ها و قفسه ها نقش مهمی در کاهش گزندگی نور خورشید دارند.

ساختمان Maker Space

ساختمان Maker Space
نمایی از Maker Space

یکی دیگر از مهم ترین فضاهای جانمایی شده در ساختمان Maker Space، یک فضای میانی سر باز است. این فضای میانی، چشم اندازی شگفت انگیز به روی شهر و کوهستان های مکزیک دارد. می توان از آن به عنوان مکانی برای کار در فضای باز استفاده کرد. در واقع، این فضا، آخرین نقطه ی اتصال بین Maker Space و مناظر بیرونی محوطه ی دبیرستان به شمار می آید.

ساختمان Maker Space

ساختمان Maker Space
پلان

 

ساختمان Maker Space
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *