پرش به محتوا
Nadir Afonso

موزه Nadir Afonso ؛ خانه ای برای هنر انتزاعی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : موزه Nadir Afonso را می توان به عنوان یک شهر 150 متر مربعی معرفی کرد. این شهر با کمک مکعب های بزرگ زرد رنگ و اشکال هندسی انتزاعی سازماندهی شده است. کار طراحی و اجرای موزه بر عهده ی تیمی از معماران استودیوی معماری Diogo Aguiar بود. آن ها این موزه ی زرد رنگ را در شهر لیسبون (Lisboa)، پایتخت کشور پرتغال (Portugal) برپا کردند. اولویت اصلی و مهم ترین هدف تیم معماران این پروژه ی فرهنگی، ایجاد فضایی باز و روان بود. چرا که آن ها می خواستند با کمک گرفتن از آثار هنرمند انتزاعی پرتغالی، Nadir Afonso، دست به ایجاد روابط بصری مفهومی و متعددی بزنند. در ادامه ی این مطلب، سفری کوتاه خواهیم داشت به گوشه و کنار موزه موقت Nadir Afonso! با ما همراه باشید.

Nadir Afonso

Nadir Afonso
موزه Nadir Afonso

پیش از سخن گفتن در مورد زبان معماری موزه، بیایید کمی با هنرمندی که این ساختمان به افتخارش نام گذاری شده است، آشنا شویم. Nadir Afonso (نادر آفونسو) در دسامبر سال 1920 میلادی به دنیا آمد. او یک نقاش هندسی انتزاعی بود. البته، شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آفونسو تحصیلات رسمی خود را در زمینه ی معماری به پایان رسانده است. او در اوایل کار خود، مدتی را با لوکوربوزیه و اسکار نیمایر تمرین کرد. تا اینکه چند سال بعد، در پاریس نقاشی را آموخت و به یکی از پیشگامان هنر سینتیک تبدل شد. نادر افونسو را به عنوان یک نظریه پرداز زیبایی شناسی مبتنی بر هندسه نیز می شناسند.

موزه Nadir Afonso

موزه Nadir Afonso
فضاهای داخلی موزه Nadir Afonso

موزه Nadir Afonso

مهم ترین ویژگی پروژه موزه Nadir Afonso به چالش کشیدن مقیاس مکان و نمایش آثار هنری بزرگ مقیاس است. سازماندهی فضاهای داخلی موزه با کمک حجم های مستقل صورت گرفت. هر کدام از این حجم ها، تعدادی اثر هنری را در خود جای داده اند. به زبان ساده تر، می توان گفت که اتاق های این نمایشگاه، مکعب هایی بزرگ و زرد رنگ هستند. این مکعب‌ها می توانند تنوع گسترده ای را در حوزه های مقیاس، ریتم و تناسب، به بازدیدکنندگان ارائه دهند.

موزه Nadir Afonso
مکعب های زرد رنگ موزه Nadir Afonso

موزه Nadir Afonso

یکی از جذاب ترین ویژگی های ساختمان موزه به نورپردازی آن مربوط می شود. در این حوزه است که می توانید اوج خلاقیت تیم معماران پروژه را مشاهده کنید. در طول روز، نور طبیعی می تواند خود را به گوشه و کنار این شهر کوچک برساند. اما شب ها، هر مکعب، به گویی نورانی بدل می شود و می تواند تجربه ی فضایی متفاوتی را به بازدیدکنندگان هدیه دهد.

موزه Nadir Afonso
نمایی از موزه Nadir Afonso

موزه Nadir Afonso

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *