پرش به محتوا
مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن ؛ دریچه ای برای ایجاد پیوند بین کودکان و طبیعت

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : زاربروکن، یکی از شهرهای ایالت زارلند در کشور آلمان (Germany) است. اینجا را می توان به عنوان یک شهر دانشگاهی به شما معرفی کرد. هر چند نباید ناگفته بماند که زاربروکن در حقیقت مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایالت خود به شمار می آید. به هر روی، هدف سفر امروز ما، مطالعه و تماشای هیچکدام از این مراکز نیست. بلکه ما تصمیم گرفته ایم که شما را با جنبه های مختلف پروژه طراحی و اجرای مهدکودک زاربروکن آشنا کنیم. این مهد کودک، چیزی در حدود 1330 متر مربع مساحت دارد  و توسط معمارانی از استودیو معماری NKBAK طراحی شده است. تا حالا از خودتان پرسیده اید که مهم ترین اصول طراحی یک مهدکودک موفق را چطور می توان لیست کرد؟ برای پیدا کردن پاسخ این پرسش، با ما همراه شوید.

مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن
مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن

 

نگاهی به ریشه ها و اهداف پروژه طراحی مهدکودک زاربروکن

این پروژه هم مثل هر پروژه معماری دیگری، با چالش های متعددی همراه بود. اصلی ترین چالش اما، به ماهیت ساختمان باز می گشت. تیم معماران باید ساختمانی را طراحی می کردند که بتواند به یک کودک، با تمامی نیازهای ریز و درشتش آرامش بدهد. از سوی دیگر، در این ساختمان تعداد زیادی کارمند هم مستقر بودند و فضا باید برای آن ها نیز دلچسب و آرامش آفرین باشد. به زبان ساده تر، معماران NKBAK با طیف گسترده و متنوعی از نیازها و تجربیات فضایی مواجه بودند و می بایست به تک تک آن ها احترام می گذاشتند. در نهایت، و به لطف هوشمندی تیم معماران این پروژه، حالا دیگر کودکان زاربروکن آشیانه ی امنی برای خندیدن، آواز خواندن و رویا بافتن را در اختیار دارند. حتی اگر بخواهیم با شما صادق باشیم، باید بگوییم که ساده ترین نیازهای کودکان زاربروکن به مهم ترین خصوصیات ساختمان مهدکودک بدل شده اند.

مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن
نمای مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن

 

آشنایی با موقعیت جغرافیایی مهدکودک زاربروکن

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این ساختمان آموزشی در یک شهرک کلاسیک قرار گرفته است. مهم ترین مشخصه ی این شهرک، حضور بلوک های آپارتمانی بزرگ است. این بلوک ها، اکثرا در اواسط دهه ی 1960 میلادی ساخته شده اند. پس ناگفته پیداست که تلفیق و ادغام یک مهدکودک معاصر در چنین جوی، کاری سخت و نیازمند دقت فراوان است.

مهدکودک زاربروکن

مهدکودک زاربروکن
فضاهای داخلی مهدکودک زاربروکن

اما این مهدکودک توانست به سادگی حضور خود را به بافت قدیمی و سنتی شهرک بقبولاند. از سوی دیگر، پالت متریال پروژه به بزرگترین نقطه ی قوت آن تبدیل شد. بگذارید ماجرا را کمی با دقت برایتان باز کنیم! تیم معماران از متریال چوب به عنوان بازیگر نقش اصلی پروژه طراحی و اجرای مهدکودک زاربروکن بهره گرفتند. به کمک این ماده، نماهای متنوعی ایجاد شده است. هر کدام از این نماها در حکم دریچه ای برای رابطه ی بین کودک و طبیعت قلمداد خواهند شد.

مهدکودک زاربروکن
ارتفاع

 

مهدکودک زاربروکن
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.