پرش به محتوا
خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro ؛ از یک انبار غله تا خانه ای دنج و صمیمی

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : امروز به لیسبون، پایتخت کشور پرتغال (Portugal) سفر خواهیم کرد. چرا که می خواهیم شما را با یکی از جدیدترین پروژه های آتلیه معماری Data (مستقر در لیسبون) آشنا کنیم. این پروژه، خانه Cabrita Moleiro نام دارد و حاصل نوسازی یک ساختمان قدیمی و فرسوده می باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تا پیش از مداخله ی این تیم، آن ساختمان فرسوده به عنوان یک انبار غله مورد استفاده قرار می گرفت. اما حالا دیگر، اینجا خانه ای 230 متر مربعی و پنج خوابه است. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را با مهم ترین ویژگی های این پروژه نوسازی آشنا کنیم. پس لطفا تا انتهای مسیر، با ما همراه باشید.

خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro
خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro

 

آشنایی با خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro درحقیقت میراثی از طرف پدربزرگ مالک فعلی ساختمان به شمار می آید. از سوی دیگر، لازم است بدانید که این خانه در یک منطقه ی روستایی و بکر به نام آلگاروه (Algarve) قرار دارد. این منطقه چند سالی است که به عنوان یک قطب توریستی مورد توجه علاقمندان به طبیعت قرار گرفته است. به همین دلیل، مالکین هم تصمیم گرفتند که انبار را به خانه ای برای گذراندن تعطیلات تبدیل کنند. در این مسیر، مهم ترین هدف آتلیه Data ادغام فضاهای داخلی و خارجی در همدیگر و طراحی فضاهایی خصوصی بود.

خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro
نمای خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro

 

زبان معماری خانه Cabrita Moleiro

زبان معماری این خانه، برآمده از زبان بومی و محلی آلگاروه می باشد. شاید بتوان مهم ترین مشخصه ی ساختاری Cabrita Moleiro را سقف مسطح آن دانست. این سقف برای نشستن و تماشای دریا یا حتی خشک کردن محصولات کشاورزی روستا در زیر نور آفتاب بسیار مناسب است. اما فکر نکنید که ماجرای این خانه با یک سقف مسطح به انتها می رسد. در این واحد مسکونی، با مجموعه ای از حجم های هندسی و حفره های حکاکی شده مواجه خواهید شد. به علاوه، پاسیوهای خصوصی نیز بخش انکار نشدنی ساختار این اقامتگاه مسکونی منحصر به فرد هستند. از سوی دیگر، پنجره ها، بالکن ها و تراس های خانه، چشم اندازهای منحصر به فردی از دریا و خشکی را به ساکنین ارائه خواهند کرد.

خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro
فضاهای داخلی خانه Cabrita Moleiro

 

سازماندهی فضایی خانه Cabrita Moleiro

از میان جذاب ترین عناصر موجود در فضاهای اجتماعی خانه می توان به آشپزخانه، اتاق نشیمن و استخر اشاره کرد. البته، در همین سطح، سه اتاق خواب هم جانمایی شده اند. ناگفته پیداست که دو اتاق خواب باقی مانده نیز در طبقه ی بالایی قرار دارند. این دو اتاق خواب اختصاصی، منظره ای بدون مزاحم به سمت دریا را به اهالی خانه هدیه می دهند. اما در میان تمامی این فضاهای عمومی و خصوصی، یک عنصر مشترک به چشم می خورد. آن هم گیاهان بومی و محلی کشور پرتغال است.

خانه Cabrita Moleiro

خانه Cabrita Moleiro
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *